IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych: nie zabraknie programowych nowości i gorących tematów

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2019 05:44

60 sesji w pięciu blokach tematycznych, ok. 400 prelegentów, trzy imprezy towarzyszące - tak, w największym skrócie, można zapowiedzieć IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który 7 i 8 marca 2019 r. odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W środę (10 stycznia) Rada Naukowa zakończyła prace nad programem tego wydarzenia.

IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych: nie zabraknie programowych nowości i gorących tematów
IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach; FOT. PTWP

W środowym spotkaniu uczestniczyło 20 członków Rady IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), między innymi wybitni klinicyści, menedżerowie kierujący placówkami medycznymi oraz przedstawiciele organizacji działających w sektorze ochrony zdrowia.

Programowe nowości
Po trwających od września ubiegłego roku pracach, rada przyjęła program tegorocznego kongresu. Jego organizatorem jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, podobnie jak w ubiegłych latach, tematyka sesji - zgodnie z nazwą kongresu - dotyczyć będzie wyzwań, zarówno terapeutycznych, stojących przed specjalistami w poszczególnych dziedzinach medycyny, jak i organizacyjno-finansowych, którym sprostać muszą decydenci kształtujący systemy opieki zdrowotnej w Polsce i innych krajach.

- Nie zabraknie programowych oraz organizacyjnych nowości. Kongresowi po raz pierwszy towarzyszyć będzie Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC), a także Konkurs Start-Up-Med, mający na celu wybór i wyróżnienie najbardziej kreatywnych autorów nowatorskich, a zarazem efektywnych projektów obejmujących szeroko rozumiane technologie medyczne - informuje redaktor naczelny portalu i magazynu "Rynek Zdrowia", Wojciech Kuta.

Gorące tematy
- Agenda tegorocznego kongresu obejmie także chyba najbardziej gorące ostatnio tematy w ochronie zdrowia, w tym problemy dotyczące kadrowych deficytów czy wynagrodzeń - zarówno pracowników medycznych, jak i niemedycznych. Po raz pierwszy w trakcie HCC odbędą się osobne sesje dotyczące opieki pielęgniarskiej, ratownictwa medycznego i medycyny pracy. Nowością będzie też formuła sesji i wykładów, na które drugiego dnia kongresu, 8 marca, zapraszamy mieszkańców woj. śląskiego i nie tylko tego regionu - dodaje Wojciech Kuta.

Spotkanie Rady Naukowej HCC 2019
Spotkanie Rady Naukowej HCC 2019

Kto powinien decydować o zarobkach lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników placówek medycznych? Jakie są efekty ustawowej regulacji dotyczącej sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych? To niektóre pytania, na które odpowiadać będą uczestnicy sesji poświęconej wynagrodzeniom w ochronie zdrowia.

Jedna z planowanych dyskusji panelowych traktować będzie o zmianach w funkcjonowaniu Państwowego Ratownictwa Medycznego. - Bardzo ważnym zagadnieniem w trakcie tej sesji będzie kwestia właściwego organizowania medycznego transportu między szpitalami. Często właśnie od tego ogniwa systemu zależy życie pacjenta - podkreślał biorący udział w pracach rady kongresu prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Równie newralgicznej części systemu ochrony zdrowia dotyczyć będzie sesja poświęcona opiece pielęgniarskiej w Polsce. Obejmie takie tematy jak, między innymi: warunki pracy i płacy pielęgniarek i położnych, ścieżka awansu awansu zawodowego, nowe normy zatrudnienia pielęgniarek.

Po pierwsze edukacja
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Jacek Kozakiewicz - także uczestniczący w pracach Rady Naukowej IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych - zwracał uwagę w rozmowie z PAP na znaczenie edukacji zdrowotnej społeczeństwa. - Medycyna naprawcza wszystkiego za nas nie załatwi. Ważne jest to, jak żyjemy, jak się odżywiamy, czy jesteśmy aktywni fizycznie. Bierzmy swoje zdrowie we własne ręce - apelował dr Kozakiewicz.

Także uczestnicy poprzednich edycji kongresu wielokrotnie podkreślali, że stan zdrowia współczesnych społeczeństw nie zależy wyłącznie od samej medycyny oraz sposobu zorganizowania i finansowania systemu opieki zdrowotnej. Równie ważne jest budowanie powszechnej świadomości znaczenia zdrowego stylu życia, profilaktyki i szeroko rozumianych działań zapobiegających chorobom.

- Kongres Wyzwań Zdrowotnych jest bardzo ważnym wydarzeniem, dlatego że obejmuje wiele aspektów polskiej ochrony zdrowia - zarówno tych doraźnych, związanych z bieżącym funkcjonowaniem podmiotów działalności leczniczej, finansowaniem, zarządzaniem, ale również tych przyszłościowych: edukacji zdrowotnej, problemów demograficznych. Pokładamy duże nadzieje w tym kongresie, że będzie to pogłębiona dyskusja merytoryczna pomiędzy przedstawicielami różnych zawodów, bo to też jest ważne, żeby o tych samych sprawach mówić z różnych perspektyw - dodał dr Jacek Kozakiewicz.

Drugiego dnia kongresu, 8 marca 2019 r., oprócz sesji dla osób profesjonalnie związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia, zaplanowany został cykl paneli i wykładów otwartych dla mieszkańców. Ich tematyka dotyczyć będzie, między innymi: chorób tarczycy; Alkoholowego Zespołu Płodowego (Fetal Alcohol Syndrome - FAS); diagnostyki obrazowej i radiologii; leczenia żywieniowego; znaczenia przekonań religijnych pacjenta i lekarza w gabinecie.

60 sesji w pięciu blokach zagadnień
Przypomnijmy, że na agendę kongresu złoży się ok. 60 sesji w pięciu głównych blokach zagadnień:
• Polityka zdrowotna
• Finanse i zarządzanie
• Terapie
• Nowe technologie w medycynie
• Edukacja

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach spotkają się wybitni specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, a także przedstawiciele świata nauki, polityki, administracji państwowej i samorządowej, organizacji pozarządowych - w tym zrzeszających pacjentów - oraz gospodarki, biznesu, przemysłu farmaceutycznego, finansów i rynku ubezpieczeniowego.

Wkrótce zostanie uruchomiona rejestracja na Kongres wraz z aktualnym programem wszystkich sesji.
Więcej o Kongresie: www.hccongress.pl

W ocenie uczestników oraz obserwatorów minionych trzech edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, wydarzenie to stało się wyjątkowym w skali Europy forum interdyscyplinarnej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. W poprzedniej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (8-10 marca 2018 r.) uczestniczyło ok. 3 tys. osób.

Wydarzenie towarzyszące IV Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych:
• II Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC)
www.ntec.org.pl
Wydarzenie to stanowi wspólne forum dla przedstawicieli świata nauki, medycyny, biznesu oraz decydentów opieki zdrowotnej. Konferencja NTEC stwarza okazję do zapoznania się z najnowszymi technologiami i możliwościami ich zastosowania w kardiologii i innych dziedzinach medycyny sercowo-naczyniowej. Pierwsza edycja Konferencji Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych odbyła się 19 kwietnia 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kon- gresowym w Katowicach.

• Konkurs Start-Up-Med
http://www.hccongress.pl/2019/pl/konkurs-start-up-med/215/
Konkurs ma na celu wybór i wyróżnienie najbardziej kreatywnych autorów nowatorskich, a zarazem efektywnych projektów obejmujących szeroko rozumiane technologie medyczne, zarówno lekowe, jak i nielekowe (w tym m.in. wyroby medyczne, rozwiązania z zakresu diagnostyki i technologii teleinformacyjnych), a także innowacje organizacyjne usprawniające funkcjonowanie różnych obszarów systemu opieki zdrowotnej. Równie ważnym zadaniem konkursu jest promocja najciekawszych start-upów i możliwość ich zaprezentowania liderom sektora medycznego w Polsce podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

• Rozstrzygnięcie drugiej edycji Konkursu „Zdrowy Samorząd”
http://www.hccongress.pl/2019/pl/konkurs-zdrowy-samorzad/211/
Podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych poznamy laureatów drugiej edycji Konkursu „Zdrowy Samorząd” organizowanego przez redakcje PortalSamorzadowy.pl, portalu i magazynu Rynek Zdrowia wraz z wydawcą, Grupą PTWP. Celem konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum