×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

IV Europejski Kongres Gospodarczy: wpływ zmian demograficznych na system ochrony zdrowia

Autor: JJ, WOK/Rynek Zdrowia16 maja 2012 19:29Aktualizacja: 16 maja 2012 19:35

Polskie społeczeństwo jest coraz starsze, jednocześnie wydłuża się długość życia. Stwarza to poważne wyzwania dla sytemu ochrony zdrowia, nie tylko w zakresie medycyny interwencyjnej, ale także szeroko rozumianej profilaktyki i edukacji zdrowotnej.

IV Europejski Kongres Gospodarczy: wpływ zmian demograficznych na system ochrony zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Nie bez znaczenia jest wpływ starzenia się społeczeństwa na ekonomiczną stronę procesu leczenia, m.in. koszty związane z farmakoterapią i hospitalizacją osób starszych - podkreślali w środę (16 maja) uczestnicy dyskusji panelowej poświęconej wpływowi zmian demograficznych na system ochrony zdrowia podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dr Anita Gębska-Kuczerowska, kierownik Studium Zdrowia Publicznego w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego zwróciła uwagę na to, że starzenie się fizjologiczne jest odrębnym, aczkolwiek równoległym procesem do starzenia się w sensie demograficznym, czyli populacyjnym.

- Starzenie się fizjologiczne zaczyna się od momentu narodzin, a w zasadzie jeszcze w okresie prenatalnym. Kryteria wieku, przyjęte jako granica starości, zostały przyjęte arbitralnie i służyły konkretnym celom - podkreślała dr Gębska-Kuczerowska.

Dodała, iż według WHO, jeśli społeczeństwo w ocenie swojej struktury demograficznej przekroczy 7 proc. osób powyżej 65. roku życia, zaliczane jest do populacji starej. - Patrząc na dane statystyczne można stwierdzić, że tę granicę przekroczyliśmy już w latach 60. ubiegłego wieku - przypomniała kierownik Studium Zdrowia Publicznego NIZP.

Prof. Janusz Szymborski z Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej TWP, członek Rządowej Rady Ludnościowej, wskazał na fakt, że mimo poprawy subiektywnej oceny stanu zdrowia przez Polaków w ostatnich pięciu latach, populacja osób z chorobami przewlekłymi wzrosła w tym okresie o 5 punktów procentowych.

Częstość tych schorzeń oczywiście wzrasta wraz z wiekiem. Aż u 82 procent osób powyżej 50. roku życia stwierdzono występowanie przynajmniej jednej choroby lub dolegliwości przewlekłej.

Na nierówności społeczne w ochronie zdrowia zwróciła uwagę dr Zofia Słońska z Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Instytutu Kardiologii w Warszawie.

- W naszym kraju występuje w sposób nasilony zróżnicowanie w strukturze społecznej szans na zdrowie. To niepokojące zjawisko. Rozziew pod tym względem między osobami z wykształceniem wyższym i policealnym a resztą społeczeństwa jest bardzo duży - mówiła dr Słońska.

Dodała, iż u osób w wieku 25-59 lat z wykształceniem poniżej policealnego, wskaźnik umieralności z powodu chorób układu krążenia jest czterokrotnie wyższy niż wśród Polaków lepiej wykształconych.

Dr Wojciech Kłosiński, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia przypomniał, iż w Narodowym Programie Zdrowia uwzględniono liczne rekomendacje dotyczące m.in. organizacji ochrony zdrowia w kontekście starzenia się społeczeństwa.

- Bardzo ważna jest całościowa opieka geriatryczna, a także szeroka edukacja z zakresu geriatrii - zaznaczył Wojciech Kłosiński.

- Niestety, pod względem liczby geriatrów, a także poziomu finansowania świadczeń w tej dziedzinie nadal odstajemy od wielu krajów europejskich - stwierdził dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

- Umowy z NFZ - w ramach systemu rozliczeń JGP - nie umożliwiają płacenia za całościową ocenę stanu pacjentów w starszym wieku, u których często występuje wielochorobowość. To powoduje, że oddziały geriatryczne są deficytowe - tłumaczył dr Derejczyk.

O konieczności tworzenia przyjaznej przestrzeni urbanistycznej dla osób w starszym wieku, a także promowaniu zachowań społecznych sprzyjających aktywności seniorów, mówił senator Bogusław Śmigielski z senackiej komisji zdrowia.

- Wiele do zrobienia w tej materii mają samorządy różnych szczebli, które jednak powinny w tym zakresie otrzymać wsparcie finansowe - powiedział senator Śmigielski.

Pełna, obszerna relacja z panelu „Wpływ zmian demograficznych na system ochrony zdrowia” - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze