INFARMA apeluje o zwiększenie w 2020 r. budżetu na refundację leków

Autor: INFARMA/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2019 13:10

Problem z dostępnością leków jest nadal aktualny - zwraca uwagę Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Apeluje jednocześnie o zwiększenie w 2020 r. budżetu na refundację leków o 1,5 mld zł, co w krótkim czasie może wpłynąć na poprawę sytuacji.

INFARMA apeluje o zwiększenie w 2020 r. budżetu na refundację leków
Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna ZPIFF INFARMA Fot. Archiwum

Związek wskazuje również na potrzebę urealnienia cen leków poprzez pełniejsze wykorzystywanie mechanizmów podziału ryzyka podczas negocjacji cenowych.

Kryzys lekowy stał się na tyle poważny, że zajmują się nim już nie tylko eksperci związani z ochroną zdrowia czy środowisko medyczne i farmaceutyczne. Problem z dostępem do leków dotyka zwykłych Polaków. Aż 60% spośród nich słyszało o problemie z dostępnością leków na receptę, a 20% osobiście go doświadczyło - wynika z raportu Kantar przeprowadzonego dla ZPIFF INFARMA .

Z większymi trudnościami związanymi z wykupieniem produktów farmaceutycznych w aptekach spotkały się osoby chore przewlekle - prawie 1/3 z nich w ciągu ostatniego pół roku miała problemy z zakupem leków na receptę. W ok. połowie przypadków (49%) problemy tego typu dotyczyły więcej niż jednego leku. Z tego powodu 33% osób dotkniętych chorobą przewlekłą było zmuszonych przerwać terapię.

- Priorytetem państwa powinno być zapewnienie bezpieczeństwa lekowego Polaków, np. poprzez zapobieżenie kryzysowi lekowemu - mówi Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna Związku. - Konsekwencje niedofinansowania budżetu lekowego i niewdrożenia rozwiązań zapobiegającym kolejnym kryzysom mogą być bardzo dotkliwe dla społeczeństwa. Optymalnym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze podjęcie decyzji o zwiększeniu budżetu na refundację leków, aby osiągnąć 17-procentowy próg wydatków na leki - dodaje.

Problem w dostępie do leków dotyczy nie tylko Polski, ale również całej Unii Europejskiej i staje się coraz poważniejszym wyzwaniem dla władz unijnych i państwowych.

Europejskie organizacje zrzeszające producentów leków oraz dystrybutorów we wspólnym stanowisku do organów Unii Europejskiej i państw członkowskich zaapelowały o współpracę w celu wdrożenia rozwiązań skutecznie eliminujących przyczyny niedoborów leków w krótkiej, średniej i długiej perspektywie czasowej.

Organizacje podkreślają, że główne przyczyny niedoborów leków obejmują problemy związane z produkcją, jakością, ekonomią i łańcuchem dostaw. Wskazują, że pierwotnym przyczynom niedoborów można zaradzić poprzez zrównoważenie dystrybucji, stałe monitorowania niedoborów leków na poziomie UE oraz tworzenie zachęt regulacyjnych m.in. poprzez zapewnienie elastyczności i wydajności regulacyjnej, a także stabilności i przewidywalności rynku.

- Problem braku leków w Polsce może się pogłębiać, ponieważ w budżecie refundacyjnym na 2020 r. brakuje 1,5 mld PLN do osiągnięcia określonego ustawą refundacyjną pułapu - zaznacza Bogna Cichowska-Duma. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum