×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

IMS Health: NFZ w 2013 r. zaoszczędzi na refundacji leków 1,2 mld zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 października 2013 14:57

Narodowy Fundusz Zdrowia w tym roku zaoszczędzi na refundacji leków 1,2 mld zł, a na finansowaniu programów lekowych i chemioterapii - 518 mln zł - wynika z prognoz zaprezentowanych przez IMS Health podczas konferencji w środę (16 października).

IMS Health: NFZ w 2013 r. zaoszczędzi na refundacji leków 1,2 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z prognoz wynika, że wydatki NFZ na refundację leków wyniosą w 2013 r. od 6,9 mld zł do 7,1 mld zł - poinformował Michał Pilkiewicz z międzynarodowej firmy badającej rynek farmaceutyczny IMS Health.

Dodał, że w stosunku do założeń z planu finansowego Fundusz zaoszczędzi 1,2 mld zł. Z kolei na finansowanie programów lekowych i chemioterapii NFZ - zgodnie z prognozami IMS Health - przeznaczy 3,17 mld zł, czyli o 518 mln zł mniej niż przewidywano w planie.

Z danych prezentowanych przez Pilkiewicza wynika, że poziom współpłacenia pacjentów za leki refundowane wynosi 35 proc., a po uwzględnieniu specyfików, które pacjenci - pomimo prawa do refundacji - opłacają w stu procentach - 42 proc.

Jak mówił Pilkiewicz, 12,2 proc. leków, które pacjenci wykupują za pełną odpłatnością, powinno być refundowanych. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy ekspert wymienił m.in. błędy na receptach i brak umów niektórych lekarzy z NFZ.

IMS Health podaje, że najbardziej ograniczona została dostępność do refundowanych leków przeciwko alergii, depresji, chorobom wrzodowym, infekcjom grypopodobnym. Natomiast wzrost dostępności dotyczy leków stosowanych w terapii cukrzycy, chorób nowotworowych, hipercholesterolemii oraz osteoporozy.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz zwrócił uwagę na złą sytuację finansową aptek. Jak mówił, w ostanim czasie upadło ok. 800 placówek właścicielskich. Dodał, że częściowo ich miejsce zajęły apteki sieciowe, ale w małych miastach dostęp do leków jest utrudniony.

Zdaniem prezesa Kucharewicza sposób naliczania marży detalicznej dla aptek nie uwzględnia realnych warunków rynkowych. Prezes NRA przypomniał, że Rada podtrzymuje pozytywną oceną zakazu reklamy aptek.

Ustawa refundacyjna weszła, która w życie 1 stycznia 2012 r. wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali.

Zgodnie z ustawą Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące aktualizuje listę leków refundowanych w formie obwieszczenia. Ceny leków są negocjowane z firmami farmaceutycznymi. Dla leków refundowanych określane są limity, do wysokości których są finansowane. Limit ceny leku jest górną granicą kwoty refundowanej. Jeżeli cena detaliczna leku jest wyższa od ustalonego limitu, pacjent dopłaca różnicę. NFZ nie może przeznaczać na refundację więcej niż 17 proc. swojego rocznego budżetu.

Kolejna nowelizacja ustawy, której projekt konsultuje MZ, przewiduje m.in., że lista refundacyjna będzie publikowana co trzy, a nie co dwa miesiące. Jedna z bardziej istotnych zmian dla pacjenta zakłada, że farmaceuta na jego żądanie będzie musiał wydać mu tańszy odpowiednik leku z recepty. Możliwe będzie także wydanie pacjentowi odpowiednika leku nieobjętego refundacją, ze stuprocentową odpłatnością. Rozwiązanie to - według resortu zdrowia - ma zwiększyć dostępność leków dla pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze