IKP dla obłożnie chorego? Ministerstwo zdrowia: Profil Zaufany dzięki video rozmowie

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia17 kwietnia 2022 19:15

Jeden z petentów biura poselskiego posłanki Iwony Kozłowskiej zgłosił problem, który dotyczy tysięcy Polek i Polaków. Ministerstwo Zdrowia: są sposoby, aby to załatwić.

IKP dla obłożnie chorego? Ministerstwo zdrowia: Profil Zaufany dzięki video rozmowie
Osoby, które nie wychodzą z domu, mają możliwość założenia IIKP. Fot. AdobeStock
  • Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP) osobie, która nie wychodzi z domu?
  • Sprawa dotyczy osób niedołężnych, obłożnie i długotrwale chorych i innych, któe z jakichś przyczyn nie mogą udać się do urzędu
  • Ministerstwo Zdrowia podsuwa sposoby na rozwiązanie problemu

Czy da się założyć IKP bez Profilu Zaufanego? 

Jeden z petentów biura poselskiego posłanki Iwony Kozłowskiej zgłosił problem, który dotyczy tysięcy Polek i Polaków. Chciał założyć internetowe Konto Pacjenta dla swojej obłożnie chorej matki, która nie ma konta bankowego do potwierdzenia nim tożsamości w aplikacji IKP. Jak taką sprawę załatwić?

- Mężczyzna został przez NFZ poinformowany, że nie ma możliwości założenia takiego profilu, jeśli osoba, której ma ono dotyczyć, nie pojawi się osobiście w oddziale NFZ lub gdy nie posiada profilu zaufanego. Aby go otrzymać, musiałaby udać się do urzędu celem poświadczenia swojej tożsamości lub posiadać konto bankowe. Niestety wymieniona pani takiego konta nie ma – wyjaśnia posłanka Kozłowska, która w tej sprawie skierowała interpelację do Ministra Zdrowia.

IKP daje szeroki zakres możliwości decydowania

W odpowiedzi podpisanej przez podsekretarza stanu w resorcie zdrowia Macieja Miłkowskiego można przeczytać, że IKP pozwala pacjentowi złożyć oświadczenia woli o niezwykle istotnym charakterze – także te dotyczące decyzji związanych z wyłączeniem bezprawności interwencji medycznej i przejęciem na pacjenta ryzyka zwykłych następstw związanych z udzielanym świadczeniem.

Właśnie dlatego wymaga ze wszech stron minimalizacji ryzyka korzystania z niego przez osoby nieuprawnione.

Gdy nie ma konta w banku, potwierdzającego Profil Zaufany

- Z wykorzystaniem Internetowego Konta Pacjenta możliwy jest również dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta - czyli danych osobowych, w tym danych wrażliwych (dotyczących stanu zdrowia pacjenta), podlegających szczególnej ochronie. Mając zatem na uwadze potencjalne niebezpieczeństwa wiążące się także z dostępem osób nieuprawnionych do Internetowego Konta Pacjenta i w konsekwencji możliwość podjęcia przez nie działań sprzecznych z wolą pacjenta, uzasadnione wydaje się zachowanie szczególnej ostrożności celem zapobiegnięcia potencjalnym nadużyciom prawa, które mogą się pojawiać – wyjaśnił Miłkowski.

 W celu uzyskania dostępu do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) należy użyć Profilu Zaufanego lub skorzystać z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowodu). Przepisy przewidują kilka form uzyskania potwierdzenia tożsamości w Internetowym Koncie Pacjenta: przez bankowość internetową lub przez utworzenie Profilu Zaufanego.

Wniosek online, potwierdzenie przez internet

- Dla osób nieopuszających domu istnieje możliwość złożenia wniosku o Profil Zaufany w postaci elektronicznej (online), a następnie potwierdzenie tożsamości poprzez wideo rozmowę z urzędnikiem. W przypadku osób starszych, może się to wiązać z koniecznością pomocy technicznej w przygotowaniu do rozmowy z urzędnikiem – wyjaśnił minister.

Dodał też, że przewidziane prawem rozwiązania umożliwiają dostęp do IKP również przedstawicielom ustawowym usługobiorców, czyli także w przypadku ustanowionych opiekunów prawnych seniorów, dzięki czemu funkcjonalność IKP, pozwalająca na załatwienie szeregu spraw, wykorzystywana jest także przez tę grupę odbiorców. Weryfikacja i uznawanie pełnomocnictw, w tym poświadczonych notarialne, następuje w konkretnej sytuacji przez podmiot, przed którym czynność prawna ma zostać wykonana.

- Zatem jeżeli dana osoba chce dokonać czynności przed Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie udzielonego jej pełnomocnictwa, to Narodowy Fundusz Zdrowia jest właściwy do weryfikacji dokumentów i możliwości działania przez pełnomocnika – zaznaczył Maciej Miłkowski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum