III Dni Energii w Katowicach, czyli jak walczyć ze smogiem

Autor: Krzysztof Konopka - PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2017 18:58

Poprawa jakości powietrza w regionie to główny cel organizowanych w Katowicach III Dni Energii. Mieszkańcy, którzy od sobotniego przedpołudnia przychodzili na Rynek, mogli dowiedzieć się czym najlepiej palić i w jaki sposób uzyskać dofinansowanie na zmianę systemu ogrzewania.

III Dni Energii w Katowicach, czyli jak walczyć ze smogiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dla dzieci przygotowano warsztaty i pokazy związane z nauką, mechaniką, konstruowaniem, ekologią i produkcją ciepła.

Jak przekonują lokalne władze, koniec lata to najlepszy moment, żeby nauczyć się jak skutecznie walczyć ze smogiem. Dni Energii Miasta Katowice są organizowane przez Urząd Miasta, który zaprosił do współpracy wielu partnerów.

Jednym z nich jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który na specjalnym stanowisku wyjaśnia zasady, jakie wnosi przyjęta niedawno przez sejmik uchwała antysmogowa. Natomiast na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Doradcy Energetyczni przez cały dzień służyli wiedzą na temat programu SMOG - STOP oraz innych działań Funduszu.

Nadleśnictwo Katowice prezentowało informacje o racjonalnym gospodarowaniu zasobami leśnymi. Nie brakowało także informacji o węglu, cieple sieciowym, gazie i koksie. O bezpieczne użytkowanie urządzeń grzewczych można było zapytać przedstawicieli Urzędu Dozoru Technicznego oraz kominiarzy.

- Dni Energii to ważne wydarzenie. Dzięki zaangażowaniu wielu partnerów można tu zdobyć informacje o dofinansowaniu do zmiany systemu ogrzewania, uchwale antysmogowej, zobaczyć czym różnią się poszczególne źródła energii, a także przekonać jak działania każdego z nas wpływają na stan powietrza, którym wspólnie oddychamy - podkreśla naczelnik wydziału kształtowania środowiska w katowickim Urzędzie Miasta Barbara Lampart.

Dzień Energii to także wydarzenia dla dzieci, dla których organizatorzy przygotowali warsztaty, pokazy, konkursy i happeningi. Na stanowiskach przygotowanych przez Tauron Ciepło mogły zmierzyć się z zadaniami powiązanymi z nauką, mechaniką, konstruowaniem, ekologią i produkcją ciepła. Fundacja Arka prezentowała m.in. Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, natomiast koło naukowe FOTON - jak produkować energię ze źródeł odnawialnych i alternatywnych.

O starszych i młodszych dzieciach pomyślało także Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych, które prezentowało między innymi: cewkę Tesli, elektryczno-magnetyczną piramidę kulkową i turbinę wiatrową. Na innych stanowiskach można było zobaczyć m.in. małe elektryczne pojazdy off-roadowe i zapoznać się z działaniami PKM Katowice związanymi z niskoemisyjnym transportem miejskim. Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach oraz Park Naukowo - Technologiczny Euro Centrum informowały o racjonalnym wykorzystaniem energii w domach.

Tegoroczne Dni Energii to nie tylko wydarzenia na Rynku. W piątek w Zakładzie Wytwarzania "Katowice" Tauron Ciepło odbyła się debata uczniów katowickich szkół technicznych. Natomiast w sobotę, poza atrakcjami na Rynku, każdy mógł z bliska zobaczyć tę elektrociepłownię. Wystarczyło skorzystać z bezpłatnych wycieczek tematycznych.

Organizatorem Dni Energii jest samorząd Katowic we współpracy ze spółką Tauron Ciepło. Impreza objęta jest patronatem honorowym marszałka woj. śląskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze