II Kongres Wyzwań Zdrowotnych: dla kogo sieć szpitali, dla kogo konkurs?

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: MAK/Rynek Zdrowia   • 21 lutego 2017 19:49

Stan prac nad systemem podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) i kryteria wejścia do tzw. sieci szpitali - to główne zagadnienia sesji „Zdrowy szpital, cz. I” podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2017, Katowice, 9-11 marca br.).

II Kongres Wyzwań Zdrowotnych: dla kogo sieć szpitali, dla kogo konkurs?
Przepisy o sieci szpitali mają obowiązywać od 1 października br. FOT. UCK w Katowicach

Do udziału w panelu dotyczącym sieci szpitali zaproszeni między innymi: przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, menedżerowie zarządzający szpitalami, samorządowcy i eksperci.

We wtorek (21 lutego) rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 października, a nie, jak wcześniej planowano od 1 lipca.

Projekt przewiduje między innymi, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Na funkcjonowanie PSZ przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe.

Sesja pt. "Zdrowy szpital cz. I. Leczenie szpitalne w systemie opieki zdrowotnej" podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się 10 marca 2017 r., w godz. 9.30-11.00 . Ramowy program panelu:
• Stan prac nad tzw. siecią szpitali
• Kryteria wejścia do sieci - dla kogo sieć, dla kogo postępowanie konkursowe?
• Dyskusja o nowych zasadach finansowania szpitali

Druga edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się od 9 do 11 marca br. Podczas pierwszych dwóch dni zaplanowano 50 sesji panelowych, debat i prezentacji z udziałem ponad 300 prelegentów i ok. 3 tys. gości.

Miejscem II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Agenda i rejestracja na Kongres: www.hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum