ICD-11 już obowiązuje. To nowa Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych

Autor: oprac. KK • Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia22 lutego 2022 18:27

Nowa Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 została wdrożona. To oznacza, że ICD-11 jest teraz oficjalnie stosowaną klasyfikacją do rejestrowania i raportowania m. in. przyczyn chorób i zgonów.

ICD-11 już obowiązuje. To nowa Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych
ICD-11 już obowiązuje. To nowa Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych Fot. Shutterstock
 • Nowa Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 została oficjalnie wdrożona
 • To oznacza, że ICD-11 jest teraz oficjalnie stosowaną klasyfikacją do rejestrowania i raportowania m. in. przyczyn chorób i zgonów. 
 • Korzysta z niej 35 krajów. Zawiera około 17 000 niepowtarzalnych kodów, ponad 120 000 terminów
 • Klasyfikacja powinna zostać wdrożona w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat

Nowa Klasyfikacja Chorób ICD-11 wdrożona

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 została wdrożona 11 lutego 2022 roku. To oznacza, że jest oficjalną klasyfikacją służącą do rejestrowania i raportowania m. in. przyczyn chorób i zgonów, zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym.

Jak czytamy na stronie Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD) stanowi "wspólny język", który umożliwia pracownikom służby zdrowia dzielenie się informacjami na całym świecie.

- Jedenasta wersja klasyfikacji zawiera około 17 000 niepowtarzalnych kodów, ponad 120 000 terminów, które można zakodować - przypomina WHO. Co istotne, jest ICD-11 jest też całkowicie cyfrowa.

ICD-11 dostępna jest w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, arabskim i chińskim, a w przygotowaniu jest kolejnych 20 wersji językowych, w tym wersja polska. 

Z najnowszej klasyfikacji korzysta 35 krajów.

- Obecnie wdrożone zastosowania ICD-11 obejmują przyczyny zgonów, podstawową opiekę medyczną, rejestrację nowotworów, bezpieczeństwo pacjentów, dermatologię, dokumentację bólu, alergologię, refundację, dokumentację kliniczną, słowniki danych dla wytycznych WHO , cyfrową dokumentację stanu szczepień i testów na COVID-19 wyniki i nie tylko - wylicza WHO.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze