I po rozmowach. Rezydenci: usłyszeliśmy od ministra żałosną propozycję

Autor: PAP, TVV24, MAK/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2018 20:49

- Z wielkim żalem muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo rozczarowani tym spotkaniem - oświadczył przedstawiciel rezydentów Jarosław Biliński po zakończonych w piątek wieczorem (5 stycznia) negocjacjach z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

I po rozmowach. Rezydenci: usłyszeliśmy od ministra żałosną propozycję
Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL; FOT. PTWP

W piątek (5 stycznia) ok. godz.17.30 w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta rozpoczęły się rozmowy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z rezydentami. - Mam nadzieję, że się dogadamy - mówił Radziwiłł, wchodząc na spotkanie. W spotkaniu uczestniczył też szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.

Rezydenci: ministrowie byli nieprzygotowani
Rozmowy zakończyły się  fiaskiem. - Minister zdrowia i minister Suski przyszli kompletnie nieprzygotowani na to spotkanie. Bez żadnej propozycji - ocenił - Obaj ministrowie wiedzą, że warunkiem porozumienia jest przyspieszenie zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia - zaznaczył Biliński w rozmowie z dziennikarzami po zakończonym spotkaniu.

- Usłyszeliśmy propozycję ministra zdrowia i rządu. I ta propozycja była najbardziej żałosna w całym tym spotkaniu - podkreślił. - Pan minister powiedział, że rząd dołoży wszelkich starań, aby przyspieszyć wzrost nakładów na ochronę zdrowia, jeżeli warunki gospodarcze na to pozwolą. Uważamy to za brak szacunku do nas - stwierdził.

Biliński podkreślił, że rezydenci zaproponowali kompromisową propozycję - obniżyli oczekiwania z 6,8 procent do 6 procent PKB do 2023 roku zamiast do 2021 roku - jak proponowali wcześniej - Przez około godzinę słuchaliśmy, jak minister zdrowia mówił, co do tej pory rząd zrobił dla ochrony zdrowia - dodał.

- Okazało się, że Ministerstwo Zdrowia tak naprawdę nie ma prerogatyw do podejmowania wiążących decyzji budżetowych. To znaczy, że zaproszono nas na spotkanie kolejny raz, na którym nie było osób, które mogłyby podejmować wiążące decyzje. Uważamy to za posunięcie daleko nie fair - podkreślił Biliński.

- Rezydenci chcieli rozmawiać tylko o pieniądzach, to rozczarowujące - ocenił po negocjacjach Radziwiłł. - Dzisiejsza sytuacja wymaga od lekarzy dłuższej pracy - dodał minister.

Minister miał nadzieję, że dojdzie do porozumienia
W piątek rano minister Radziwiłł zapowiedział, że podczas spotkania przedstawi rezydentom "pakiet rozwiązań dający im bardziej atrakcyjne warunki". - Zaprezentuję również szereg takich rozwiązań, które będą tworzyć sytuację bardziej przyjazną dla młodego lekarza - zadeklarował.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum