Hospicja czekają na wykładnię prawną przepisów ustawy o dzialalności leczniczej

Autor: RR, gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2012 13:03

Rośnie niepokój pacjentów i organizacji pozarządowych zajmujących się działalnością leczniczą, hospicyjną i paliatywną. Jego przyczyną są wątpliwości związane z interpretacją ustawy o działalności leczniczej. Zmieni ona od lipca br. statut organizacji działających na zasadzie non-profit w przedsiębiorstwa.

Elżbieta Solarz, szefowa białostockiego hospicjum dla dzieci wyjaśnia Gazecie Wyborczej, że rodziny małych pacjentów często żyją w bardzo trudnych warunkach: wolontariuszom zdarza się np. odwiedzać domy, w których brakuje pieniędzy na opał.

Hospicjum wspiera te rodziny finansowo. Dlatego Elżbieta Solarz podkreśla, że konieczność zarabiania na działalności przez organizację, która obecnie otrzymuje z NFZ środki zapewniające pokrycie zaledwie 30 proc. rocznych wydatków, byłaby wielkim zagrożeniem dla funkcjonowania hospicjów.

W podobnej sytuacji są setki organizacji charytatywnych, w tym Caritas Polska, który także przygotowuje pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich wyrażające obawy związane z zapisami ustawy.

Mimo wielokrotnych prób portalowi rynekzdrowia.pl nie udało się uzyskać wyjaśnień od Agnieszki Gołąbek, rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej i przewodnicząca zespołu do spraw opieki paliatywnej i hospicyjnej przy ministrze zdrowia poinformowała nas jednak, że uwagi organizacji pozarządowych, które wpłynęły do zespołu, zostały przekazane departamentowi organizacji ochrony zdrowia MZ.

Dr Ciałkowska-Rysz ocenia, że za 1-2 miesiące resort zdrowia powinien przedstawić wykładnię prawną odpowiednich przepisów ustawy o działalności leczniczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum