Hiszpania: strajkują przeciwko cięciom i prywatyzacji w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2013 21:07

Tysiące lekarzy i pielęgniarek strajkowało we wtorek, 7 maja, w regionie Madrytu, protestując przeciwko planom obniżenia nakładów na publiczną opiekę zdrowotną, czyli najbardziej niepopularnemu elementowi rządowego programu oszczędnościowego.

Hiszpania: strajkują przeciwko cięciom i prywatyzacji w ochronie zdrowia

Planowanych jest pięć takich jednodniowych strajków - co tydzień do początku czerwca - w związku z zapowiedzianym przez władze regionalne powierzeniem firmom prywatnym zarządzania sześcioma publicznymi szpitalami.

W dniu protestu 34 szpitalach i dziesiątkach ośrodków zdrowia w autonomicznym regionie Madrytu, zamieszkanym przez 6,5 mln ludzi, zajmowano się tylko najpilniejszymi przypadkami.

Strajkujący obawiają się, że władze dążą do pełnej prywatyzacji placówek medycznych. Reuters pisze, powołując się na anonimowe źródło we władzach regionu madryckiego, że 10-letni kontrakt z firmami prywatnymi na zarządzanie sześcioma szpitalami kosztowałby rząd regionalny ok. 4,6 miliarda euro, co oznaczałoby ok. 20-procentowe oszczędności. Protestujący personel ochrony zdrowia jest przekonany, że odbiłoby się to na jakości usług medycznych w tych placówkach.

Autonomiczny region Madrytu przeznacza na opiekę zdrowotną prawie połowę swojego budżetu. W tym roku nakłady te mają być obniżone o 7 proc., by zmniejszyć deficyt regionu do 1,2 proc. PKB.

Sondaże pokazują, że 70 proc. Hiszpanów jest przeciwne prywatyzacji systemu ochrony zdrowia. Wtorkowy strajk lekarzy i pielęgniarek spotkał się ze znacznym poparciem wśród mieszkańców, zmęczonych prawie pięcioma latami recesji, rosnącym bezrobociem i cięciami wydatków publicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum