×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Hiszpania: minister zdrowia zachęca do donoszenia na palaczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia05 stycznia 2011 08:25Aktualizacja: 05 stycznia 2011 08:30

Hiszpańska minister zdrowia Leire Pajin zachęciła obywateli, aby denuncjowali palaczy nieprzestrzegających nowej ustawy antynikotynowej, która weszła w życie 2 stycznia br.

Hiszpania: minister zdrowia zachęca do donoszenia na palaczy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przyznała jednocześnie, że potrzeba czasu, aby zmienić nawyki.

Zgodnie z ustawą zakaz palenia obowiązuje w publicznych pomieszczeniach zamkniętych, w tym w kawiarniach, restauracjach, dyskotekach itp., oraz w części przestrzeni otwartych, jak tereny w pobliżu szpitali czy parki dla dzieci.

Wypowiedź minister wywołała polemikę. Burmistrz Valladolid, Javier Leon de la Riva, porównał zachętę do donoszenia na palaczy do początków nazizmu. Premier Jose Luis Rodriguez Zapatero podkreślił jednak, że celem ustawy jest ochrona niepalących, którzy w miejscach publicznych stawali się biernymi palaczami.

– Logiczne jest denuncjowanie wykroczenia – dodał. Przypomniał, że podobne prawo obowiązuje w większości krajów europejskich.

Tylko w ciągu pierwszych dwóch dni obowiązywania ustawy do organizacji ochrony konsumentów Facua wpłynęło około 900 skarg na palaczy. Organizacje konsumentów przekazują skargi z danymi ośrodków, gdzie prawo nie jest przestrzegane, do lokalnych władz, by zarządziły w tych miejscach inspekcję.

W ciągu dwóch dni od wejścia w życie ustawy doszło do wielu przypadków jej łamania. Jeden z pacjentów szpitala de Cruces w Baracaldo (Kraj Basków) został zatrzymany przez policję po tym, gdy groził pielęgniarce za zwrócenie uwagi, by nie palił na terenie placówki. Mężczyzna został wypisany ze szpitala i przewieziony na komisariat.

W Hiszpanii pali ok. 10 mln osób. Według Towarzystwa Medycznego (symFYC), ponad 3 mln osób będzie próbowało zerwać z nałogiem w ciągu pierwszych miesięcy tego roku. Statystyki wskazują jednak, że 25 proc. osób rzucających palenie wytrzymuje bez papierosa zaledwie jeden dzień, 40 proc. – do tygodnia, a 12 proc. – trzy miesiące i dłużej.

Według organizacji, palacze powinni korzystać z pomocy farmakologicznej, akupunktury, stymulacji elektrycznej, hipnozy, terapii laserowej i innych sposobów pomagających w zerwaniu z nałogiem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum