Hiszpania. Eksperci mówią o piątej fali. Tydzień temu zniesiono obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP06 lipca 2021 07:40

Pogarsza się sytuacja w Hiszpanii, a eksperci mówią już o piątej fali pandemii COVID-19. Dodajmy, że 26 czerwca w kraju zniesiono obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu w Hiszpanii już nie jest obowiązkowe. Fot. Shutterstock
  • Nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu w Hiszpanii został oficjalnie zniesiony 26 czerwca
  • Najrzadziej maseczki noszą młodzi obywatele, u których szybko dochodzi do zakażeń
  • W Katalonii w ostatnich dniach odnotowano największą liczbę zakażeń. Według ekspertów trwa tam piąta fala pandemii koronawirusa

Zniesiony nakaz noszenia maseczek

W poniedziałkowym komunikacie resort zdrowia Hiszpanii przypomniał, że choć od 26 czerwca nie obowiązuje już nakaz noszenia masek na świeżym powietrzu, to przepis ten dotyczy jedynie sytuacji, w której występuje 1,5-metrowy dystans pomiędzy osobami.

Specjalistyczne portale Redaccion Medica i Infosalus podają, że zdaniem ekspertów medycznych nadejściu piątej fali pandemii sprzyja coraz mniejsza liczba osób w maseczkach w przestrzeni publicznej.

Odnotowują, że najrzadziej maski noszą obecnie młodzi Hiszpanie, wśród których zakażenia postępują niezwykle szybko. To właśnie ta grupa wiekowa najczęściej też bierze udział w spotkaniach bez zachowania dystansu społecznego.

Komentatorzy, przypominając niedzielne deklaracje premiera Pedro Sancheza mówiącego w superlatywach o szczepieniach przeciw Covid-19 w Hiszpanii, zaznaczają, że proces ten nie objął dotychczas młodych obywateli, a więc osób najczęściej obecnie zakażających się koronawirusem.

Piąta fala koronawirusa w Katalonii

Tymczasem portal 20 Minutos wskazuje, że Katalonia jest jednym z najbardziej doświadczonych pandemią Covid-19 regionów Hiszpanii, a liczba przypadków zakażeń rośnie w tej północno-wschodniej części kraju w sposób zastraszający.

- Katalonia doświadcza obecnie piątej fali zakażeń koronawirusem (…), których liczba w ciągu ostatnich 15 dni wzrosła aż siedmiokrotnie - odnotował hiszpański portal.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum