Helsińska Fundacja interweniuje. Sprawa dotyczy bulwersujących wpisów personelu porodówki w Oleśnicy

Autor: oprac. JKB • Źródło: HFPC, Rynek Zdrowia16 lipca 2021 16:00

"Zamknij lodówkę i jedz dla dwojga a nie za dwoje" – czytamy we wpisie personelu porodówki w Oleśnicy. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała list do tamtejszego starosty, z prośbą o interwencję.

Treść postów może naruszać prawa pacjentek do godności? Foto: AdobeStock
  • Wpis personelu porodówki w Oleśnicy wywołał niemałą dyskusję na temat tzw. nadmiarowych kilogramów w ciąży
  • Treść potu sugerowała, że otyłe ciężarne stanowią problem dla personelu medycznego
  • W związku z zaistniałą sytuacją, Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała list do starosty oleśnickiego, aby zainterweniował w tej sprawie

Zaskakujący wpis personelu porodówki

Wpis personelu porodówki zamieszczony na Instagramie okazał się nie tylko bulwersujący, ale przede wszystkim zaskakujący. Internauci nie pozostawili suchej nitki na grupie "babkibakom", gdzie pojawił się ów post.

- Problem WIELKIEJ WAGI czyli o kilogramach w ciąży. To jest Ewa. Ewa jest naszą neonatolożką. Jej bombelek w brzuchu (zwany Brajanusz, bo #teamolesnica nie może się zdecydować czy lepiej żeby nazywał się Brajan czy może Janusz) ma już 30 tygodni. A Ewa dalej wygląda jak Ewa. Bądź jak Ewa, zamknij lodówkę i jedz dla dwojga a nie za dwoje. Ułatwisz życie i nam i sobie – czytamy we wspomnianym wpisie.

 

Jak można się domyślić, późniejsze tłumaczenia zespołu porodówki w Oleśnicy na nic się zdały, a instagramowa burza po wpisie nie ustała. Komentujący nie mogli zrozumieć, dlaczego personel, który powinien być empatyczny wobec pacjentek, tak negatywnie wyraził się o ciężarnych i ich rzekomych nadprogramowych kilogramach.

HFPC wkracza do akcji

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zdecydowała się działać. W związku z tym zwróciła się bezpośrednio do oleśnickiego starosty, aby zainterweniował w sprawie wpisów zamieszczonych przez personel szpitalny. Zdaniem Fundacji, treść tych postów może naruszać prawa pacjentek do godności oraz równego traktowania w zakresie opieki medycznej.

- Naszym zdaniem treść wyżej przytoczonych wpisów umieszczonych w portalach społecznościowych może nasuwać wątpliwości co do realizacji praw przez Powiatowy Zespół Szpitali. Z jednej strony sytuacja ta może wywoływać zaniepokojenie co do sposobu traktowania pacjentek z otyłością lub nadwagą przez personel Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii. Natomiast z drugiej strony tego typu publiczne wypowiedzi mogą powodować, że pacjentki i pacjenci w obawie przed stygmatyzacją ze względu na swoją wagę będą rezygnować z poszukiwania pomocy medycznej w Powiatowym Zespole Szpitali. Sytuacja ta może powodować, że część mieszkanek i mieszkańców powiatu oleśnickiego może zostać pozbawiona równego dostępu do opieki medycznej i świadczeń medycznych, do których mają oni prawo zgodnie z przepisami – czytamy w oświadczeniu HFPC.

Na koniec Fundacja wyraziła nadzieję, że starosta oleśnicki podejmie stosowane kroki w tej bulwersującej sprawie. HFPC liczy na to, że odpowiednie działania samorządu powiatowego pozwolą na poszanowanie godności pacjentek/pacjentów.

Czytaj: Burza po wpisie na profilu szpitala. Personel do ciężarnych: "Zamknij lodówkę"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum