×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Handel receptami w sieci pod lupą resortu zdrowia. "To element walki z nielegalnym obrotem"

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP02 sierpnia 2023 09:36Aktualizacja: 02 sierpnia 2023 10:41

Lekarz sprawdzi, czy pacjent nie przyjmuje zbyt dużo leków psychotropowych. Dotyczy to osób, które posiadają Internetowe Konto Pacjenta - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Handel receptami w sieci pod lupą resortu zdrowia. "To element walki z nielegalnym obrotem"
Lekarz sprawdzi, czy pacjent nie przyjmuje zbyt dużo leków psychotropowych. Fot. Shutterstock
 • Gazeta wskazuje, że wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzające musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta
 • - Tak wynika z wchodzącej w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje - pisze "Rzeczpospolita"
 • - To element walki z kupowaniem recept przez internet. Jak jednak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, chodzi nie tylko o badanie stacjonarne, ale też o konsultację przeprowadzoną z pacjentem zdalnie - czytamy

Kiedy nowy wymóg nie obowiązuje?

Dziennik informuje, że nowy wymóg nie obejmie przepisywania recept, gdy "leczenie jest kontynuowane, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta".

- Informacja, że ten czas nie został przekroczony, trafi do dokumentacji medycznej pacjenta - podkreśla.

- Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz sprawdzi ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem - jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP. Taką weryfikację lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach - czytamy.

Dziennik przypomina, że zmiana prawa to reakcja m.in. "na śmierć dwóch młodych kobiet, które dostały silne leki psychotropowe po e-poradzie przez tzw. receptomat".

- Nowe zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia. Środowisko lekarskie przyjęło zmiany z aprobatą - dodaje "Rz".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze