Hamankiewicz: zwróciliśmy się do międzynarodowych organizacji ws. protestu lekarzy

Autor: Paweł Żebrowski, Paweł Dembowski - PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2017 12:20

Zwróciliśmy się do międzynarodowych organizacji ws. protestu lekarzy rezydentów, aby wywarły presję na polski rząd - poinformował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, który w piątek (13 października) odwiedził głodujących i poparł protest.

Hamankiewicz: zwróciliśmy się do międzynarodowych organizacji ws. protestu lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Zwróciliśmy się do tych najbardziej zaprzyjaźnionych międzynarodowych organizacji, aby wywarły presję na polski rząd, żeby zechciał w ogóle rozmawiać - powiedział Hamankiewicz. Dodał, że zwrócono się do 31 izb lekarskich m.in. z Austrii, Bułgarii i Czech.

Podkreślił, że w sprawie protestu nie chce się kontaktować z żadnymi politykami. - Nie chodzi o politykę, chodzi o polskich pacjentów - dodał prezes.

Hamankiewicz poparł akcję lekarzy rezydentów, zakładając koszulkę z napisem "Popieram protest". - Chciałbym stanąć po tamtej stronie, razem z wami. Zakładam koszulkę i staję razem z wami w tym proteście - powiedział.

Przekonywał, że lekarze mają prawo do protestu. - Zapewniam was, że jakiekolwiek twierdzenie, że lekarz nie ma prawa strajkować, jest nieprawdziwe - oświadczył, podkreślając, że lekarz może strajkować w interesie pacjenta.

Odnosząc się do swoich rozmów z przedstawicielami zagranicznych organizacji lekarskich, mówił: - Nie uwierzono nam, że istnieje kraj w Europie, gdzie jest 4,4 lub 4,8 proc. PKB. (...) niemożliwe, żeby cywilizowany kraj w Europie miał tylko taki proc. PKB na ochronę zdrowia. Więc wyciągnęliśmy oficjalne dokumenty również i plany, przeciwko którym wy walczycie.

W środę (11 października) po rozmowach z rezydentami minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że rok 2017 jest rekordowym pod względem nakładów na ochronę zdrowia - powyżej 80 mld zł; natomiast odsetek PKB przekroczy 4,7 proc. i będzie najwyższy w historii Polski.

Ponad 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze