×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Hamankiewicz: każdy lekarz ma prawo do "klauzuli sumienia"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia19 listopada 2013 18:00

Według Komitetu Bioetyki PAN "klauzula sumienia nie może być używana jako instrument narzucania innym, a w szczególności pacjentowi, żywionych przez przedstawiciela zawodu medycznego przekonań moralnych". Z taką opinią nie zgadza się prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. - Każdy lekarz ma prawo do klauzuli sumienia i nie ma takiej siły, która może zmusić go do działania wbrew własnemu sumieniu - twierdzi.

Hamankiewicz: każdy lekarz ma prawo do "klauzuli sumienia"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komitet przypomniał, że lekarz ma prawo odmówić wykonania świadczenia medycznego tylko wtedy, gdy takie działanie "bezpośrednio" narusza lub zagraża dobru, które według jego przekonań moralnych powinno być chronione, np. życie płodu. Nie może jednak odmówić pacjentowi informacji niezbędnych do podjęcia decyzji dot. leczenia. 

Hamankiewicz w powiedział PAP we wtorek, 19 listopada, że opinia Komitetu nikogo do niczego nie zobowiązuje. - Obowiązują nas w tej kwestii przepisy zawarte w ustawie o zawodzie lekarza oraz wytyczne rezolucji Rady Europy z 2010 r. - przypomniał.

- Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty w art. 39 zawiera klauzulę sumienia, czyli generalną zasadę, że lekarz ma prawo nie podjąć się leczenia lub odmówić kontynuacji leczenia pacjenta, jeżeli jest ono niezgodne z jego sumieniem - wyjaśnił. 

Dodał, że prawo lekarzy do korzystania z klauzuli sumienia zostało także potwierdzone w rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, na co duży wpływ mieli przedstawiciele z Polski. 

- Każdy lekarz ma prawdo do klauzuli sumienia i nie ma takiej siły, która może zmusić go do działania wbrew własnemu sumieniu - zaznaczył Hamankiewicz. Według niego polskie przepisy wymagają jeszcze zmiany tak, by w przypadku odmowy wykonania świadczenia, to nie lekarz był zobowiązany do wskazania innego lekarza, który to świadczenie wykona. 

- Wskazanie miejsca, gdzie pacjent może uzyskać świadczenie to obowiązek państwa, czyli np. wojewody, burmistrza, wójta - uważa prezes NRL. 

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zaproponowała kilka tygodni temu nowelizację ustawy o zawodzie lekarza, która ułatwiłaby lekarzom korzystanie z klauzuli sumienia jednocześnie nie ograniczając pacjentom dostępu do świadczeń, których lekarz może odmówić. Według propozycji w przypadku odmowy to nie lekarz, ale placówka, w której pracuje, powinna być zobowiązana do wskazywania pacjentowi innego lekarza, który świadczenie wykona. 

Najczęściej klauzula sumienia stosowana jest w przypadkach, gdy lekarz ma wykonać dozwoloną prawem aborcję. Obecnie można przerwać ciąże w trzech przypadkach: gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także wtedy, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub jest następstwem czynu zabronionego.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze