HCC 2022. Oto laureaci Nagrody Animus Fortis 2021 ZDJĘCIA

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia03 marca 2022 20:23

Znamy już laureatów piątej edycji Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch), ustanowionej przez Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego. Została przyznana w dwóch kategoriach: indywidualnej i instytucjonalnej. Wręczono również dwa dyplomy honorowe.

HCC 2022. Ogłoszono laureatów Nagrody Animus Fortis 2021

Kapituła Nagrody Animus Fortis honoruje w ten sposób osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

Nagroda nawiązuje do najlepszych tradycji służb medycznych. Dlatego jest nią miniatura "Pomnika sanitariusza". Monument upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Realizację planów wzniesienia pomnika pokrzyżował wybuch wojny.

Laureatów poznaliśmy w czwartek, 3 marca, podczas Gali VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Nagrody wręczał gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Kategoria indywidualna Animus Fortis (Mężny Duch) 2021. Kongres Wyzwań Zdrowotnych

W kategorii indywidualnej Animus Fortis (Mężny Duch) 2021 zwyciężył mł. ogniowy Tomasz Molenda.

W czasie wolnym od służby, w trakcie morsowania, zauważył zbyt nisko lecącego paralotniarza, który w następstwie wraz z balastem na plecach wpadł do lodowatej wody.

Bez chwili wahania strażak ruszył na pomoc wykorzystując do przedostania się do poszkodowanego kajak z działki rekreacyjnej w pobliżu. Przy pomocy paru innych świadków zdarzenia udało mu się odpiąć czaszę z linkami od paralotniarza oraz przeciągnąć kajak do brzegu jeziora, a następnie udzielić pierwszej pomocy nie doprowadzając do wychłodzenia organizmu.

Dzięki szybkiej reakcji, zdecydowaniu i doświadczeniu Tomasza Molendy udało się uratować życie poszkodowanemu przy jednoczesnym powiadomieniu odpowiednich służb ratowniczych. Pan Tomasz na co dzień pracuje w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Żninie.

HCC 2022. Kategoria instytucjonalna Animus Fortis (Mężny Duch) 2021

W kategorii instytucjonalnej nagrodę Animus Fortis 2021 zdobyła Fundacja Medyk Rescue Team z projektem "Bezpieczny Kazbek".

Medyk Rescue Team to zespół specjalistów wielu dziedzin w szeroko pojętym ratownictwie. Każdy jest ekspertem w swojej dziedzinie, począwszy od ratownictwa medycznego, poszukiwań zaginionych, poprzez ratownictwo wysokościowe, aż po górskie. Razem tworzą znakomity zespół gotowy do działania w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach.

Celem realizowanego przez fundację projektu "Bezpieczny Kazbek" jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa turystów i wspinaczy odwiedzających szczyt Kazbek oraz znajdujących się w górach na terytorium Gruzji, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli Polski.

Realizacja celu odbywa się poprzez sezonowy (czerwiec-wrzesień) dyżur zespołu polskich ratowników górskich i medycznych w bazie Meteo na wysokości 3650 m n.p.m.

Zadaniem Zespołu Ratowniczego jest prowadzenie akcji prewencyjnej i profilaktycznej, informowanie o zagrożeniach, udzielanie świadczeń medycznych oraz utrzymanie gotowości do przeprowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych na terytorium Gruzji.

Dyplomy Honorowe Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch) 2021

Śp. Ernest Banach

We wtorek 10 sierpnia 2021 r. chłopiec był świadkiem, jak maszt jachtu płynącego na rzece Pisie zahaczył o linię wysokiego napięcia. Dwóch żeglarzy zostało porażonych prądem i wypadło za burtę. Ernest nie zawahał się ani chwili, by ruszyć na pomoc tonącym.

Nastolatek zdążył jednego z żeglarzy ułożyć na kamizelkach ratunkowych, zanim sam zniknął pod taflą wody najpewniej porażony prądem po złapaniu się metalowej części masztu. Życia Ernesta niestety nie udało się uratować. Za swą niesamowitą odwagę 14-latek zapłacił najwyższą cenę.

* * *

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie

Na początku sierpnia 2021 r. władze Grecji zwróciły się z prośbą do Polski o pomoc w walce z gigantycznymi pożarami wywołanymi długotrwałymi upałami.

Misja polskich strażaków w Grecji prowadzona była w skrajnie trudnych warunkach, ich praca była bowiem zupełnie odmienna od tej, którą w Polsce wykonują na co dzień ze względu na uwarunkowania terenowe Grecji.

Przebiegała w terenach górzystych i gęsto zalesionych. Do tego dochodziły też bardzo wysokie temperatury. Najdłuższy "dzień" pracy polskich strażaków wynosił 36 godzin.

Determinacja i profesjonalizm polskich strażaków spotkały się z wielkim uznaniem na arenie międzynarodowej, w tym zwłaszcza ze strony Grecji.

Więcej zdjęć z gali w galerii zdjęć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum