HCC 2022. Ochrona zdrowia w dobie rewolucji technologicznej, pandemii i braków kadrowych

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia01 grudnia 2021 18:31

Wpływ rozwoju technologii medycznych na ochronę zdrowia, skutki epidemii COVID-19 dotyczące leczenia innych chorób, edukacja kadr medycznych, finansowanie świadczeń. To ważniejsze tematy, o których rozmawiali uczestnicy spotkania Rady Programowej VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 3-4 marca 2022 r.).

14 czerwca 2021 r. Sesja otwierająca poprzednią edycję Kongresu Wyzwań Zdrowotnych
  • Ruszyły przygotowania do VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, 3-4 marca 2022 r.)
  • Marcowy kongres powinien stworzyć możliwość dokładnego przeanalizowana wpływu pandemii COVID-19 na wskaźniki śmiertelności w innych chorobach, w tym nowotworowych - zaznaczył prof. Krzysztof Składowski podczas spotkania Rady Programowej HCC 2022
  • Rozumiem obawy środowiska medycznego dotyczące pewnego ryzyka związanego z informatyzacją, wdrażaniem sztucznej inteligencji i systemów wspomagania lekarzy. Jednak tego trendu już nie zatrzymamy, to jest nieodwracalny proces - podkreślał prof. Marek Gzik

Ruszyły już przygotowania do VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, 3-4 marca 2022 r.). Trwają prace nad kongresową agendą. Ostateczny program będzie efektem konsultacji z zainteresowanymi środowiskami oraz prac Rady Programowej HCC 2022, której pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek, 30 listopada.

Skutki opóźnionej diagnostyki onkologicznej

Część sesji tegorocznego Kongresu, z oczywistych powodów, nadal uwzględniać będą zagadnienia dotyczące różnych aspektów epidemii COVID-19 i jej wpływu na system opieki zdrowotnej.

- Podczas przyszłorocznej edycji HCC szczególną uwagę pragniemy zwrócić na rozwój nowych technologii medycznych - zarówno lekowych, jaki nielekowych - a także innowacyjnych rozwiązań, między innymi w zakresie cyfryzacji sektora medycznego oraz organizacji i zarządzania podmiotami leczniczymi - informuje Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Kongresu Wyzwań Zdrowotnych oraz wydawca magazynu i portalu Rynek Zdrowia.

Prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach podkreśla, że marcowy kongres powinien stworzyć możliwość dokładnego przeanalizowana wpływu pandemii COVID-19 na wskaźniki śmiertelności w innych chorobach, w tym nowotworowych.

- Niestety, skutki opóźnionej diagnostyki onkologicznej mocno dały o sobie znać w drugiej połowie 2020 r. Również w bieżącym roku znaczny odsetek chorych trafia do naszego ośrodka z tak zaawansowaną chorobą, że możemy już mówić jedynie o możliwości przedłużania życia, ale nie o terapii mającej na celu długotrwałe remisje i wyleczenie pacjenta - wskazywał prof. Składowski, uczestniczący w pracach Rady Programowej VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Biotechnologia, diagnostyka genetyczna i molekularna

Dodał: - Oczywiście musimy nadal rozmawiać o projekcie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), do którego wpłynęło wiele uwag i propozycji poprawek. W marcu 2022 r. prawdopodobnie będzie już znany ostateczny tekst projektu, o którym w czasie VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych powinni rozmawiać, między innymi przedstawiciele: placówek monitorujących leczenie oraz ośrodków na trzech poziomach SOLO (specjalistycznej opieki onkologicznej), a także ośrodków kooperujących - wymieniał konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

- W obszarze rozwoju nowych terapii warto podczas kongresowych dyskusji pamiętać o postępach w biotechnologii medycznej. Ta dziedzina wiąże się, m.in. z chirurgią rekonstrukcyjną, którą zajmujemy się w naszym Instytucie - stwierdził.

- Kolejnym obszarem rozwoju nowych technologii jest diagnostyka genetyczna i molekularna w onkologii spersonalizowanej, coraz częściej umożliwiającej dobieranie terapii już nie tylko w leczeniu ratującym - kiedy wyczerpaliśmy możliwości metod podstawowych - ale też w leczeniu pierwszorazowym czy radykalnym - zaznaczył prof. Składowski.

Zajmijmy się poważnie polityką żywieniową

Z kolei dr hab. Oskar Kowalski, profesor SUM, prorektor ds. kształcenia podyplomowego i ustawicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zwracał uwagę, że plaga otyłości w szkołach grozi załamaniem systemu opieki zdrowotnej w ciągu najbliższych kilkunastu lat, kiedy dzisiejsze dzieci wkroczą w dorosłość. - Dlatego już teraz konieczne jest opracowanie i wdrożenie polityki żywieniowej, której obecnie, niestety, w ogóle nie w Polsce nie mamy - stwierdził prof. Oskar Kowalski.

- Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy tzw. podatek cukrowy odegrał jakąkolwiek rolę, jeśli chodzi o zdrowie populacyjne? Pora też zdecydować o tym, czy dietetyk nie powinien stać się zawodem medycznym. To bardzo ważne, ponieważ dziś można być dietetykiem, np. po dwugodzinnym kursie, co jest koszmarną pomyłką - podkreślał.

Prof. Oskar Kowalski zaznaczył również, że niezbędne są zmiany w programach kształcenia medyków: - Czy prawo medyczne w Polsce chroni dziś pacjentów i lekarzy? W kontekście tego pytania należałoby rozważyć wprowadzenie prawa dotyczącego ochrony zdrowia jako elementu kształcenia przyszłych kadr medycznych - powiedział prorektor ds. kształcenia podyplomowego i ustawicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kształcenie lekarzy na podbudowie inżynierii biomedycznej

Natomiast prof. Marek Gzik, kierownik Katedry Biomechatroniki i przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynierii Biomedycznej w Politechnice Śląskiej przypominał, że w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 znaczne środki będą mogły być przeznaczone, m.in. na rozwój nowych technologii medycznych.

- Musimy się do tego bardzo dobrze przygotować. Projekty modernizacyjne powinny być odpowiednio przygotowane, w oparciu o rzetelne analizy danych. To bardzo ważne, ponieważ dzisiaj wiele polskich szpitali nadal funkcjonuje jak 30-40 lat temu, bez automatyzacji wielu procesów - zaznaczył.

I dodał: - Rozumiem obawy środowiska medycznego dotyczące pewnego ryzyka związanego z informatyzacją, szerszym wdrażaniem sztucznej inteligencji i systemów wspomagania lekarzy. Jednak tego trendu już nie zatrzymamy, to jest nieodwracalny proces, w taką stronę zmierza cały świat.

- Natomiast należy cały czas mieć na uwadze, by wdrażając nowe technologie dochować zarazem wszelkiej staranności i podnosić jakość leczenia, a innowacyjne rozwiązania technologiczne nie stanowiły żadnego zagrożenia dla pacjentów. Dlatego właśnie zastanawiamy się nad opracowaniem nowego kierunku studiów medycznych - kształcenie lekarzy na podbudowie inżynierii biomedycznej - powiedział prof. Marek Gzik.

Wskazywał, że taka koncepcja lekarza przyszłości to oferta edukacyjna, która znacznie ułatwiałaby medykom właściwe korzystanie - dla dobra pacjentów - z najnowszych rozwiązań technologicznych.

Spotkanie Rady Programowej VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych FOT. PTWP
Spotkanie Rady Programowej VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych FOT. PTWP

Reforma szpitalnictwa - cele, obawy i wątpliwości

Na zarządzanie podmiotami leczniczymi w kontekście planowanych poważnych zmian w szpitalnictwie wskazywała podczas spotkania Rady Programowej HCC 2022 Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

- Najpoważniejszym wyzwaniem dla zarządzających placówkami medycznymi jest sposób i wielkość finansowanie świadczeń. Problem ten dodatkowo spotęgowany został wprowadzonymi 1 lipca br. regulacjami podnoszącymi wzrost minimalnego poziomu wynagrodzeń w poszczególnych grupach zawodów medycznych - przypomniała dyr. Rogowska.

Zauważyła, że coraz większym wyzwaniem dla dyrektorów szpitali są deficyty kadrowe nie tylko wśród lekarzy i pielęgniarek, ale także dotyczące pracowników administracyjnych. - Te osoby stają się dziś wręcz kluczowe dla dobrego funkcjonowania szpitali. Jednak o niemedycznych specjalistów coraz trudniej mam konkurować z sektorem prywatnym i innymi branżami, nie związanymi z ochroną zdrowia - przyznała Klaudia Rogowska.

- Kolejnym problemem stają się coraz bardziej zawiłe, nieoczywiste zasady finansowania placówek ze środków publicznych. Ponadto te nakłady w ogóle nie nadążają już za inflacją, a jednocześnie dowiadujemy się z NFZ, że przekazywane nam środki muszą wystarczyć także na pokrycie kosztów wspomnianego zwiększenia wynagrodzeń. To jest także temat do szerokiej, poważnej i merytorycznej dyskusji o tym, czy w tych warunkach utrzymanie niektórych szpitali w ogóle będzie możliwe - podsumowała dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

***

VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, 3-4 marca 2022 r.) odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, z zachowaniem wszelkich wymogów reżimu sanitarnego.

Do czynnego udziału w VII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych zaproszeni zostaną wybitni specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, przedstawiciele świata nauki, polityki, administracji samorządowej, organizacji pozarządowych - w tym zrzeszających pacjentów - oraz gospodarki, biznesu, przemysłu farmaceutycznego, finansów i rynku ubezpieczeniowego.

Dzięki transmisjom online, kongresowe debaty, wykłady i prezentacje dostępne będą zarówno na stronie internetowej wydarzenia www.hccongress.pl, jak i portalach Grupy PTWP, m.in.: rynekzdrowia.pl.

Podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych tradycyjnie już nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Poznamy laureatów:

  • Piątej edycji Konkursu Zdrowy Samorząd
  • IV Konkursu Start-Up-Med
  • Piątej edycji Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch)

Trwają prace nad finalnym programem VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wstępny zakres tematyczny HCC 2022 jest dostępna na stronie www.hccongress.pl.

Przypomnijmy, że od 14 do 16 czerwca 2021 r. trwał VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Na jego program złożyło się ponad 40 sesji, debat, wykładów i prezentacji. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem - zarejestrowało się 2142 gości. W dyskusjach podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych wzięło udział ponad 200 prelegentów.

Czytaj też: Profilaktyka. Ruszyła piąta edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd". Wyślij zgłoszenie!

VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych 2021. Ponad 40 sesji, 200 prelegentów i 3 dni w filmowym skrócie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum