HCC 2021: Ogłosiliśmy laureatów czwartej edycji Nagrody Animus Fortis ("Mężny Duch")

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia14 czerwca 2021 21:47

Ogłosiliśmy laureatów czwartej edycji Nagrody Animus Fortis ("Mężny Duch"), ustanowionej przez Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego.

W kategorii indywidualnej Animus Fortis zwyciężyła policjantka sierżant sztabowa Maria Myszakowska-Łyjak. / Foto: PTWP
  • Nagroda została przyznana w dwóch kategoriach: nagroda indywidualna i instytucjonalna
  • Wręczono również dwa Dyplomy Honorowe
  • Nagrody Animus Fortis objęta została Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego

- Kapituła Nagrody Animus Fortis honoruje w ten sposób osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych - mówił podczas gali Wojciech Kuta, redaktor naczelny magazyny Rynek Zdrowia.

- Nagroda nawiązuje do najlepszych tradycji służb medycznych. Dlatego jest nią miniatura „Pomnika sanitariusza”. Pomnik ten, upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Realizację planów wzniesienia pomnika pokrzyżował wybuch wojny - tłumaczyła Paulina Gumowska, redaktor naczelna portalu rynekzdrowia.pl.

Nagrody wręczał generała dywizji prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Kategoria indywidualna

W kategorii indywidualnej Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 zwyciężyła policjantka sierżant sztabowa Maria Myszakowska-Łyjak. 

Uzasadnienie wyróżnienia:

W czasie wolnym od służby zauważyła wypadek drogowy, gdzie na łuku drogi doszło do czołowego zderzenia się dwóch pojazdów osobowych Toyota i BMW. W zdarzeniu uczestniczyła m.in. kobieta w ciąży i 3-letni chłopczyk. Policjantka dzięki swojemu doświadczeniu i opanowaniu zdołała udzielić pomocy poszkodowanym przy jednoczesnym powiadomieniu odpowiednich służb ratowniczych oraz zabezpieczeniu miejsca i pojazdów biorących udział w wypadku.

Pani Maria Myszakowska-Łyjak na co dzień pracuje w Ogniwie Prewencji Komisariatu Policji w Sycowie.

Kategoria instytucjonalna

W kategorii instytucjonalnej nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 zdobyła Grupa Ratownicza Nadzieja. 

Uzasadnienie wyróżnienia:

Trzon grupy stanowią osoby o najwyższych kwalifikacjach, które urodziły się by pomagać: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, psycholodzy, ale również strażacy, funkcjonariusze policji, wojska i służby więziennej. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim świadczenie pomocy medycznej, prowadzenie działań poszukiwawczych, niesienie pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych oraz rozpowszechnianie idei ratownictwa poprzez prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy zgodnie z mottem Grupy „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!”.

Grupa Nadzieja ma status Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Dyplomy Honorowe

W tym roku przyznała dwa Dyplomy Honorowe chcąc wyróżnić w szczególny sposób:

W kategorii indywidualnej strażaka, ratownika medycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczurowej sierżanta Mateusza Prokopka.

Uzasadnienie wyróżnienia:

Wracając po zakończonej służbie do miejsca zamieszkania na wysokości miejscowości Nowe Brzesko dostrzegł zdarzenie drogowe. Bez wahania podjął czynności ratownicze wobec poszkodowanego uwięzionego w zakleszczonym pojeździe z licznymi obrażeniami ciała. Po przybyciu na miejsce zastępu straży pożarnej wspólnie ze strażakami przeprowadził ewakuację mężczyzny z wraku pojazdu. W trakcie tych czynności doznał urazu rozcięcia uda prawej nogi.

W roku 2020 uczestniczył kilkukrotnie w akcjach ratowniczych wyróżniając się inicjatywą, zaangażowaniem oraz wzorową postawą.

W kategorii instytucjonalnej Kapituła Nagrody przyznała wyróżnienie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

Uzasadnienie wyróżnienia: 

Od pierwszych dni pandemii Covid-19 Agencja realizuje zadania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem jej skutkom. Prowadzone przez Agencję działania obejmują przede wszystkim udostępnianie sprzętu medycznego niezbędnego do ratowania ludzkiego życia, dystrybucję środków ochrony osobistej, a także konwoje żywnościowe. Od końca 2020 r. RARS odpowiada za dystrybucję jedynego obecnie środka, przybliżającego świat i Polskę do stanu sprzed pandemii – szczepionki przeciw Covid-19. Jednak praca Agencji nie ogranicza się do walki z pandemią. Wsparcie udzielane przez Agencję obejmuje organizacje charytatywne, szkoły, hospicja. Udzielana przez RARS pomoc często wykracza poza granice Polski, obejmując działania międzynarodowe.  Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wypełnia swą misję „Wspieramy ludność, gospodarkę i państwo w sytuacjach kryzysowych”.

List Mateusza Morawieckiego do laureatów nagrody Animus Fortis

Tegoroczna edycja Nagrody Animus Fortis objęta została Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego. Podczas gali odczytano list premiera do laureatów nagrody oraz uczestników VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. 

"Służby ratownicze pełnią w społeczeństwie szczególną rolę. Reagują w sytuacjach, w których często pozostajemy bezradni, zdani na innych. Są to często sytuacje dramatyczne i ryzykowne. Dlatego warto przypominać o codziennej pracy ludzi, którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo. Nagroda ustanowiona przez kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego honoruje tych, którzy mają wpływ na pozytywne ziany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych. Nawiązuje do najlepszych tradycji zespołów medycznych - jest miniaturą "Pomnika sanitariusza", który miał stanąć przed II wojną światową w warszawie i upamiętnić medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości" - brzmi fragment listu premiera do uczestników gali. 

Chcesz dołączyć do kongresu? Zarejestruj się na https://www.hccongress.pl/2021/pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum