Krajowy Plan Odbudowy na HCC 2021. Fundusze z KPO mają nie tylko odbudować, ale i zmieniać ochronę zdrowia

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia17 czerwca 2021 06:00

Bardzo ważne jest, by inwestując w oparciu o środki unijne w ochronę zdrowia mieć na uwadze także reformę systemu - podkreślali uczestnicy sesji HCC 2021 dotyczącej Krajowego Planu Odbudowy.

O Krajowym Planie Odbudowy dyskutowaliśmy w trakcie VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych/Fot. PTWP
  • Szacunkowa wielkość środków przeznaczonych na ochronę zdrowia w Krajowym Planie Odbudowy to 4,5 mld euro, co stanowi 12,6 proc. środków z KPO
  • Agencja Rozwoju Szpitali ma zająć się szpitalami w bardzo trudnej sytuacji finansowej, tam "gdzie w żaden sposób działania miejscowego nie da się zrealizować"
  • Na zwiększenie produkcji własnych leków, które decydują o bezpieczeństwie zdrowotnym kraju w KPO przeznaczono 1 mld 200 tys. zł. Dużo to czy mało?
  • Mamy system ochrony zdrowia zorganizowany w oparciu o jeden z najdroższych modeli, czyli oparty na lecznictwie szpitalnym. Wymaga zmiany

Jak zaznaczył dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Krajowy Plan Odbudowy jest nie tylko sposobem na pozyskanie środków europejskich, ale także planem reform. Eksperci dyskutowali o tym podczas sesji VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Katowice 14-16 czerwca 2021) zatytułowanej "Krajowy Plan Odbudowy - jak dobrze wydać unijne pieniądze na zdrowie".

Ochrona zdrowia w KPO

Szacunkowa wielkość środków przeznaczonych na ochronę zdrowia w Krajowym Planie Odbudowy to 4,5 mld euro, co stanowi 12,6 proc. środków z KPO.  

- Ochrona zdrowia startowała z bardzo niskiego poziomu, nawet nie było początkowo powołanej specjalnej grupy roboczej ds. ochrony zdrowia, a projekty zdrowotne były rozproszone w wielu innych obszarach. Więc praktycznie startując z zerowego punktu, w warunkach rywalizacji między resortami udało się uzyskać znaczące kwoty na realizację przedsięwzięć w ochronie zdrowia  - uznał dr Jerzy Gryglewicz.

Zobacz skrót z debaty

 Szpitale do reformy

Poseł Bolesław Piecha, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, były wiceminister zdrowia, przyznał, że jednym z elementów reform będzie reorganizacja szpitalnictwa, związana z naprawą finansów zadłużonych szpitali. Obecnie zadłużenie szpitali sięga 18-19 mld zł, przy czym zadłużenie wymagalne przekroczyło 2,5 mld zł.

Jak powiedział poseł Bolesław Piecha, to Agencja Rozwoju Szpitali ma zająć się szpitalami w bardzo trudnej sytuacji finansowej, tam "gdzie w żaden sposób działania miejscowego nie da się zrealizować". Agencja ma "zdjąć odium" niepopularnych decyzji politycznych z lokalnych samorządów.

Bezpieczeństwo lekowe

W Krajowym Planie Odbudowy znajdują się środki na inwestycje w aparaturę medyczną, kształcenie kadr, badania naukowe. Na zwiększenie produkcji własnych leków, które decydują o bezpieczeństwie zdrowotnym kraju w KPO przeznaczono 1 mld 200 tys. zł.

- Jest to ogromna suma, ale dla porównania powiem, że rząd Włoch zamierza wydać na ten cel 1 mld 400 mln euro, a rząd np. Francji zamierza zwiększyć produkcję substancji czynnych o 200. Średni koszt rozwinięcia produkcji oraz wprowadzenia na rynek substancji czynnej to jest 100 mln zł. To oznacza, że za pieniądze zawarte w KPO stać byłoby nas tylko na rozwój 12 dodatkowych substancji czynnych w Polsce - mówiła Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowych Producentów Leków.

Piramida świadczeń - do przebudowy

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zastępca przewodniczącego Rady Narodowego Funduszu Zdrowia powiedziała, że bardzo istotne jest, aby działania które będą prowadzone w ramach KPO były podporządkowane celowi strategicznemu, czyli przebudowie piramidy świadczeń opieki zdrowotnej.

- Mamy system opieki zdrowotnej charakteryzujący się niskim poziomem finansowania, zarówno odnoszonym do PKB, ale też do finansowania na jednego mieszkańca, czyli per capita. Jesteśmy zatem nadal biednym systemem opieki zdrowotnej, a mimo to zorganizowanym w oparciu o jeden z najdroższych modeli, czyli opartym na lecznictwie szpitalnym - zwracała uwagę.

W debacie uczestniczyli (kolejność alfabetyczna):
• Dr hab. Piotr Buszman, kierownik Katedry Kardiologii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego; kierownik ds. badań przedklinicznych, Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland
• Dr Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej 
• Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego; dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego; zastępca przewodniczącego Rady Narodowego Funduszu Zdrowia
Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego
• Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków
• Bolesław Piecha, poseł RP, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia
• Dr hab. Jakub Swadźba, prezes Diagnostyka sp. z o.o.

Retransmisja sesji (pełny zapis): hccongress.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum