HCC 2019: wręczyliśmy nagrody laureatom Konkursu "Zdrowy Samorząd"

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: PW, WOK   • 08 marca 2019 07:42

Podczas Gali IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbyło się m.in. uroczyste wręczenie nagród laureatom drugiej edycji Konkursu "Zdrowy Samorząd" organizowanego przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia.

HCC 2019: wręczyliśmy nagrody laureatom Konkursu "Zdrowy Samorząd"
Laureaci drugiej edycji Konkursu "Zdrowy Samorząd"; FOT. PTWP

Do naszych redakcji wpłynęło aż 179 programów zdrowotnych z 82 samorządów! Konkursowe zgłoszenia uwzględniały wybraną aktywność samorządów w latach 2015-2018, obejmującą realizację samorządowych programów polityki zdrowotnej, kampanii edukacyjnych i akcji profilaktycznych.

Laureaci wyłonieni zostali przez Radę Konsultacyjną. Oprócz oceny, której dokonało grono ekspertów, zgłoszenia zostały poddane pod głosowanie czytelników serwisów Portal Samorządowy i Rynek Zdrowia.

7 marca, podczas Gali IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, statuetki „Zdrowy Samorząd” otrzymały samorządy w trzech kategoriach:
• Zdrowe Województwo
• Zdrowy Powiat
• Zdrowa Gmina

Poniżej laureaci w poszczególnych kategoriach i wypowiedzi przedstawicieli nagrodzonych samorządów.

KATEGORIA ZDROWE WOJEWÓDZTWO
• Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego za program profilaktyczny w zakresie onkologii dziecięcej.
• Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego za program poprawy opieki nad matką i dzieckiem, w ramach Programu SSD w województwie opolskim do 2020 roku „Opolskie dla Rodziny”.
• Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego za program rehabilitacji osób po chorobie onkologicznej ułatwiający powrót do pracy.
• Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego za program zwiększania efektywności rehabilitacji narządu ruchu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym przy użyciu zrobotyzowanej ortezy do rehabilitacji chodu.

KATEGORIA ZDROWY POWIAT
• Starostwo Powiatowe w Myślenicach za program profilaktyki próchnicy (powiat myślenicki zwyciężył także w internetowym głosowaniu czytelników Portalu Samorządowego i portalu Rynek Zdrowia).
• Starostwo Powiatowe w Polkowicach za program zapobiegania chorobie nowotworowej płuc.
• Starostwo Powiatowe w Kartuzach za program profilaktyki zakażeń HCV dla mieszkańców powiatu kartuskiego na lata 2017-2019.

ZDROWA GMINA
• Urząd Miejski w Gdańsku za program Gdańsk - JeMY Zdrowo oraz kampanię  #oznaczeni - „Nie udawaj, że nie widzisz”.
• Urząd Miejski w Świdnicy za programy: „Profilaktyka próchnicy zębów na lata 2018-2020 pn. „W Świdnicy bez próchnicy i ”Profilaktyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2016-2018”.
• Urząd Miejski Świętochłowice za cztery edycje programu „Senior z Wigorem”.

***

Laureaci powiedzieli

Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego
To ważne wyróżnienie dla samorządu województwa wielkopolskiego, dające satysfakcję, ale i zobowiązujące do dalszej pracy. Dziękuję wszystkim pracownikom departamentu zdrowia urzędu marszałkowskiego i samorządowcom z województwa wielkopolskiego, bo sukcesu programu zdrowotnego nigdy nie tworzy jedna osoba, lecz zespół ludzi.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego
Program, który realizujemy łączy problematykę polityki społecznej i zdrowotnej, jest w pewnym sensie innowacyjny. Ten program traktujemy jako pilotaż i mamy nadzieję, że wnioski z niego płynące pozwolą na szersze rozwijanie podobnych projektów, które znajdą odzwierciedlenie w polityce państwa.

Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego
Dziękujemy za docenienie naszego programu. Jego realizatorem jest Białostockie Centrum Onkologii i obejmuje on całe województwo podlaskie. Gratulujemy także innym laureatom konkursu.

Janusz Sobolewski, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Wyróżnienie, które otrzymujemy jest tak naprawdę wyróżnieniem dla szeregu osób, bo program trwa od kilku lat. Cieszy nas, że tą drogą możemy uzupełnić realizację potrzeb zdrowotnych, tam gdzie nie może ich sfinansować ani NFZ, ani opieka społeczna.

Józef Tomal, starosta powiatu myślenickiego
Powiat realizuje program od dekady. Został zapoczątkowany ze środków norweskich, gminy dały lokale w 12 szkołach; my płacimy za lakowanie, NFZ za lakierowanie zębów u dzieci. Wskaźnik chorych zębów u dzieci i młodzieży szkolnej wynosił ponad 7, dzisiaj jest to poniżej 3,5. Ta nagroda nas mobilizuje, dziękujemy za docenienie naszych dokonań.

Kamil Ciupak, starosta polkowicki
Każdy dobry i skuteczny program powinien wynikać, przede wszystkim z rzetelnej diagnozy potrzeb. Dziękuję pracownikom starostwa za mrówczą pracę sprawdzenia wielu statystyk medycznych, co pozwoliło na stwierdzenie, że odsetek zapadalności na raka płuc jest dużo wyższy w naszym powiecie niż średnia (krajowa - rd.). Dzięki środkom zewnętrznym udało się uratować wiele istnień ludzkich.

Izabela Chorzelska, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku 
Dziękuję za realizację programów nie tylko naszym jednostkom, ale również organizacjom pozarządowym. Drugi z programów, zawierający w swoim przesłaniu przede wszystkim ochronę zdrowia psychicznego, był realizowany, podobnie jak wiele innych, przy współpracy z tzw. trzecim sektorem. Dziękuję również kapitule Konkursu oraz tym osobom, które głosowały na nas w internecie.

Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy
Serdecznie dziękuję kapitule Konkursu. - Niestety, choć to konkurs Zdrowy Samorząd, reprezentujący go samorządowiec ma akurat kłopot ze zdrowiem - wytłumaczył swoją krótką wypowiedz wiceprezydent, zmagający się z infekcją gardła.

Daniel Beger, prezydent Świętochłowic
Dziękuję w imieniu tych wszystkich, którzy przyczynili się do otrzymania nagrody. Ponieważ społeczeństwo się starzeje, postawiliśmy na tego rodzaju projekty. Nagroda jest dla nas motywacją do realizacji kolejnych i mam nadzieję, że nie ostatni raz spotykamy się podczas konkursu Zdrowy Samorząd.

Konkurs „Zdrowy Samorząd” był jednym z wydarzeń towarzyszących IV Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum