HCC 2017: Radziwiłł o planowanych zmianach w ochronie zdrowia

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2017 10:02

O nowelizacji ustawy refundacyjnej i ustawy o prawach pacjenta, pracach nad ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej i tzw. sieci szpitali, mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w trakcie wystąpienia wyemitowanego podczas sesji inaugurującej II Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.).

HCC 2017: Radziwiłł o planowanych zmianach w ochronie zdrowia
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł; FOT. PTWP

- W ramach ustawy refundacyjnej wprowadzamy ważce dla pacjentów rozwiązanie - tzw. ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL). Kiedyś funkcjonowało podobne narzędzie - tzw. leczenie niestandardowe - ale dziwnym trafem zniknęło z systemu - mówił minister Radziwiłł w wystąpieniu odtworzonym w trakcie sesji inaugurującej II Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2017).

Zaznaczył, że RDTL umożliwi podejmowanie indywidualnych decyzji dotyczących finansowania procedur lekowych dla osób, u których przebieg choroby jest nietypowy.

Dodał, że w Sejmie jest już cały szereg ustaw przyjętych wcześniej przez rząd: - Jedną z nich jest nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wprowadza ona nową jakość w zakresie uprawnień pacjenta - chodzi o prawo do leczenia bólu - zwracał uwagę Konstanty Radziwiłł.

Przypomniał, że zakończyły się już konsultacje nad projektem założeń do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta.

Stwierdził, że Polska "wejdzie dzięki tymi rozwiązaniom na drogę, którą od dawna kroczą kraje Europy Zachodniej, gdzie jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta to nie tylko wartości etyczne, ale także ważne cechy systemów ochrony zdrowia".

- Planujemy wdrożenie dwóch poziomów mierników jakości - poziom podstawowy oraz drugi, czyli akredytację, który będzie się wiązał z wyższym wynagrodzeniem dla świadczeniodawców, którym ten poziom akredytacyjny uda się osiągnąć - zapowiedział minister zdrowia.

***

Od czwartku (9 marca) w Katowicach trwa II Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2017). Zaplanowano 50 sesji panelowych, debat i prezentacji, w których udział weźmie 300 prelegentów i ok. 2,5 tys. gości.

II Kongres Wyzwań Zdrowotnych - organizowany pod hasłem „Znacznie więcej niż medycyna“ - potrwa do 11 marca. Odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Na obszerny program HCC 2017 składa się pięć ścieżek tematycznych:
• Polityka zdrowotna
• Finanse i zarządzanie
• Terapie
• Nowe technologie
• Edukacja

W Kongresie biorą udział, między innymi: przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, uczelni medycznych, organizacji i samorządów zawodowych działających w ochronie zdrowia, a także liczni konsultanci krajowi w różnych dziedzinach medycyny, prezesi towarzystw naukowych, menedżerowie szpitali i podmiotów współpracujących z sektorem medycznym, eksperci, przedstawiciele organizacji pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum