Gut: wzrostu zachorowań na COVID-19 można spodziewać się też wśród pracowników medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2020 14:10

Wysoka liczba zgonów to efekt wzrostu zachorowań sprzed dwóch tygodni - ocenił w  specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że dalszy przebieg pandemii zależy od przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Gut: wzrostu zachorowań na COVID-19 można spodziewać się też wśród pracowników medycznych
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W środę (14 października)  resort zdrowia poinformował o najwyższej liczbie zakażeń i zgonów od początku epidemii. Minionej doby badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 6526 osób, zmarło 116 pacjentów.

Prof. Gut powiedział, że to, jak będzie dalej wyglądał rozwój epidemii, zależy od zachowań ludzi. - Ten, kto się zabezpieczy, ma mniejsze szanse (na zakażenie), a kto nie - ten ma większe - przypomniał.

Pytany o rolę tzw. ruchów antycovidowych (negujących istnienie pandemii i wzywających do nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa) ocenił, że one "powoli ulegają samoeliminacji". Ich zwolenników porównał do laureatów Nagrody Darwina - antynagrody przyznawanej za wyjątkową głupotę, której efektem była śmierć kandydata.

- Problem generalny polega na tym, że Darwin Awards jest za samoeliminację, a tutaj przy okazji jest pociągnięcie innych - dodał.

Prof. Gut powiedział, że zanotowana w środę rekordowo wysoka liczba zgonów pacjentów z koronawirusem to efekt wzrostu zachorowań sprzed dwóch tygodni.

Pytany o wydolność systemu ochrony zdrowia, zwrócił uwagę, że wzrostu zachorowań na COVID-19 można spodziewać się również wśród pracowników medycznych.

- I to niekoniecznie będą zakażenia pochodzące ze szpitala, bo tam oni mają doświadczenie i uważają. Tam szanse są znacznie mniejsze. Ale w środowisku w tej chwili mamy sytuację, że już jest powyżej jednego zakażonego obywatela na tysiąc mieszkańców, a to jest przeciętna liczba (osób), którą człowiek spotyka w ciągu dnia - powiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum