Grzesiowski: nie można funkcjonować w systemie, jeżeli się cały czas lekarzy traktuje jak sprzęty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2020 11:17

1 listopada cmentarze powinny być zamknięte. Organizacja tej sytuacji powinna być jednoznaczna, w tej chwili powinny być już podawane informacje, żeby dać ludziom możliwość odwiedzin swoich bliskich na cmentarzach w bezpiecznych warunkach - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie terapii zakażeń.

Grzesiowski: nie można funkcjonować w systemie, jeżeli się cały czas lekarzy traktuje jak sprzęty
Na zdj. dr Paweł Grzesiowski. Fot. PTWP

- Weekend 31 października - 1 listopada to kolejny krok w kierunku rozsiewu pandemii w Polsce. Te osoby, które decydują w państwie o tym, czy będzie wtedy możliwość odwiedzenia cmentarzy bez ograniczeń, czy nie, będą ponosiły odpowiedzialność za to, co się stanie później - powiedział Grzesiowski w RMF 24.

Według niego "cmentarze powinny być zamknięte". - Organizacja tej sytuacji powinna być jednoznaczna, w tej chwili powinny być już te informacje podawane, żeby dać ludziom możliwość odwiedzin swoich bliskich na cmentarzach w bezpiecznych warunkach - ocenił. Zdaniem immunologa, "udawanie, że 1 listopada będzie dniem wyjętym spod zasad epidemiologicznych jest po prostu zwyczajnie oszustwem". - Narażamy kolejne setki tysięcy ludzi na zachorowania - dodał.

Grzesiowski mówił również o transmisji wirusa w szkołach. - Na podstawie analizy danych epidemiologicznych, której niestety nie mamy w pełni, ale mamy pewne mocno ugruntowane podejrzenia, że w szkołach odbywa się transmisja wirusa. Szczególnie w strefach czerwonych oraz w dużych miastach - poinformował.

Powiedział, że w tych obszarach w jego pojęciu istnieje w tej chwili wskazanie, że część klas szczególnie starszych powyżej 12. roku życia powinna przechodzić na nauczanie zdalne albo szkoły powinny być całkowicie zamknięte. Ponieważ, jak tłumaczył, najważniejszym elementem, o którym nie wiemy wiele. jest przenoszenie wirusa przez osoby skąpoobjawowe. - Jeśli dwa, trzy tygodnie potrwa taki minilockdown to strefa czerwona stanie się strefą żółtą, bo spadnie liczba zachorowań - mówił.

Wojewodowie zwrócili się z prośbą do izb zrzeszających lekarzy o kierowanie personelu medycznego do pracy w związku z koronawirusem. Grzesiowski odniósł się do sytuacji przytoczonej przez prowadzącego, gdzie w województwie opolskim 95 proc. lekarzy nie stawiło się na wezwanie wojewody do walki z epidemią.

Zdaniem lekarza, w większości działania wojewodów są działaniami na oślep, tak samo jak wydają decyzje, żeby organizować oddziały covidowe bez zastanowienia, w jakim szpitalu, czy ten szpital ma takie możliwości, czy ma lokalowe możliwości. - Jestem sam świadkiem takich sytuacji na Mazowszu - szpital w nocy dostaje polecenie od wojewody, że ma przekształcić jeden z oddziałów w covidowy, nikt naprawdę wcześniej z nim niczego nie uzgadniał - powiedział.

W dalszej części programu mówił, że sytuacja jest na tyle poważna, że nie możemy szukać rezerw w ochronie zdrowa. - Wciąż popełniany jest ten sam błąd. Zabieramy lekarzy, łóżka ze szpitali, przekładamy je na covid, a co będzie z pacjentami, którzy nie mają covidu? - zaznaczył - Jeżeli my np. w kilku szpitalach warszawskich zabieramy całe oddziały internistyczne i przekształcamy je w covidowe, to co się dzieje z pacjentami? Nie można leczyć jednych ludzi kosztem drugich - powiedział.

- Nie można funkcjonować w systemie, jeżeli się cały czas lekarzy traktuje jak sprzęty. Jeżeli ktoś chce zorganizować oddział covidowy, to należy najpierw uzgodnić to z dyrektorem szpitala, zorientować się, jakie ma potrzeby, a potem mu pomóc, a nie wydawać polecenia, za którymi nic nie idzie - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum