Gryza: sieć szpitali działa poprawnie, nie ma żadnego chaosu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2017 16:01

Według wiceministra zdrowia Piotra Gryzy, wprowadzona przed czterema dniami tzw. sieć szpitali działa poprawnie. - Żadnego chaosu, wbrew głosom niektórych sceptyków - nie było i nie ma - podkreślił.

Gryza: sieć szpitali działa poprawnie, nie ma żadnego chaosu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Piotr Gryza wziął udział w Poznaniu w spotkaniu z przedstawicielami wszystkich szpitali sieciowych w Wielkopolsce. Wśród poruszanych tematów były kwestie funkcjonowania sieci szpitali w województwie, a także finansowania sieci.

Jak przypomniał Gryza, szpitale zakwalifikowane do sieci mają gwarancję 4-letniej umowy z NFZ. Są finansowane w formie ryczałtu, ale jego wysokość będzie zależała od zakresu świadczeń wykonanych i sprawozdawanych w poprzedzającym okresie rozliczeniowym.

- Do rozliczania świadczeń mamy w tej chwili dwa narzędzia; metodę ryczałtową i metodę świadczeń odrębnie finansowanych. Poza tym, znacznie wzrasta rola dyrektora szpitala, czy w ogóle zarządu szpitala; dyrektor może teraz w ramach ryczałtu przesuwać swoje zasoby. Do tej pory to Fundusz określał liczbę i kwotę na określoną grupę świadczeń, teraz to dyrektor szpitala decyduje o tym, jak będzie dysponował tymi zasobami. Oczywiście pod warunkiem, że będzie wykonywał wszystkie świadczenia, które ma określone w wykazie opublikowanym przez dyrektora oddziału NFZ - podkreślił Gryza.

- Zakładamy taką racjonalizację i wzrost efektywności działania systemu również dzięki temu, że dyrektorzy będą lepiej dostosowywać swój potencjał do potrzeb pacjentów, a także do możliwości swojego podmiotu - dodał.

Piotr Gryza zaznaczył też, że poprzedni system kontraktowania świadczeń wiązał się niemal zawsze z wieloma problemami. - Każde kontraktowanie w skali całego systemu wiązało się z konfliktem. Przed 1 października i po 1 października jest spokój, czyli system zadziałał - ocenił podsekretarz stanu.

- System działa poprawnie, wszystkie szpitale podpisały uzgodnienia finansowe w nowym systemie i pacjenci są bezpieczni. Żadnego chaosu, wbrew głosom niektórych sceptycznych, którzy funkcjonowali w poprzednim systemie - nie było i nie ma - podkreślił Gryza.

Jak wskazał, dzięki nowemu systemowi skorzystają także sami pacjenci. - Jak przychodzę do szpitala, poradni, to lekarz daje mi skierowanie i wchodzę w plan leczenia. Jeśli lekarz stwierdzi, że powinienem mieć operację, to już podmiot powinien zadbać, żeby mnie wpisać na określony termin - nie szukam tego, nie zastanawiam się gdzie mam iść, nie będę całkowicie zagubiony. Ten system zachęca do tego, żeby podmiot leczniczy właśnie tak się zachowywał - tłumaczył.

Dodał, że mimo że cały system sieci działa poprawnie, to resort zdrowia nie wyklucza zmian, jeśli okazałyby się konieczne. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze