Grypa w 2020 r. praktycznie nie istniała w polskich statystykach. "Efekt większej świadomości"

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia02 listopada 2021 14:25

Choroby zakaźne. - Po pandemii w szpitalach pozostanie znacznie większa niż wcześniej świadomość dotycząca zagrożeń  chorobami zakaźnymi - uważa Marcin Foryś, prezes Supra Brokers SA.

Grypa w 2020 r. praktycznie nie istniała w polskich statystykach. "Efekt większej świadomości"
- Po pandemii zostanie znacznie większa świadomość dotycząca chorób zakaźnych - uważa Marcin Foryś FOT. Shutterstock
 • W ubiegłym roku wirus grypy praktycznie nie istniał w polskich statystykach - zaznacza Marcin Foryś, prezes Supra Brokers SA
 • Wskazuje, że jest to, między innymi efekt znacznie większej niż przed pandemią COVID-19 świadomości dotyczącej zagrożeń chorobami zakaźnymi
 • Chyba wszyscy nauczyliśmy się tego, że ograniczenie kontaktów osób z objawami zakażenia i przestrzeganie zasad dystansu społecznego skutkuje znacznie mniejszą liczbą infekcji - mówi ekspert

Pandemia zwiększyła świadomość zagrożeń chorobami zakaźnymi

Zdaniem Marcina Forysia, prezesa zarządu Supra Brokers SA o tym, że, między innymi w placówkach medycznych, ale także w całym społeczeństwie zwiększyła się świadomość dotycząca zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi świadczy chociażby wirus grypy: - Można wręcz powiedzieć, że w ubiegłym roku ten wirus praktycznie nie istniał w polskich statystykach - zaznacza ekspert.

- Chyba wszyscy nauczyliśmy się tego, że ograniczenie kontaktów osób z objawami zakażenia i przestrzeganie zasad dystansu społecznego skutkuje znacznie mniejszą liczbą infekcji w całej populacji, a szczególnie w szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia - podkreśla Marcin Foryś.

Czy z perspektywy doświadczeń Supra Brokers we współpracy ze szpitalami można wnioskować, że pandemia spowodowała większą liczbę roszczeń ze strony pacjentów, np. wskutek ograniczania przyjęć pacjentów planowych, niecovidowych?

Roszczenia dotyczące odwoływania planowych przyjęć

- Na razie trudno jeszcze o podanie dokładnych liczb dotyczących takich roszczeń. Na pewno jednak można zauważyć wyraźny trend odwoływana planowych hospitalizacji czy zabiegów, właśnie z powodu pandemii COVID-19 - zwraca uwagę prezes Supra Brokers.

Jak podkreśla ekspert, na szczegółowe, w pełni miarodajne statystyki i analizy dotyczące tego problemu jest jeszcze nieco za wcześnie, ponieważ od wielu tego rodzaju zdarzeń minęło zbyt mało czasu.

- Natomiast bez wątpienia zauważamy zdecydowany wzrost liczby tego rodzaju roszczeń pacjentów, bardzo istotnych z punktu wiedzenia bezpieczeństwa prawnego szpitali - podkreśla Marcin Foryś.

Rozmowę zarejestrowano podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Czytaj także:

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej. "Czeka nas rewolucja w podejściu do błędów medycznych"

Koronawirus i pandemia zmieniły zarządzanie szpitalami. "To zostanie z nami na zawsze"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze