Grupiński: Platforma będzie bronić Bartosza Arłukowicza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 15:42

Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział we wtorek (3 stycznia), że Platforma będzie bronić ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, którego odwołania domaga się opozycja.

- Naszym zadaniem jest wspierać zmiany, które mają poprawić sytuację pacjentów. Wspieramy reformy, wspieramy naszych ministrów. Będziemy oczywiście bronić ministra Arłukowicza - zapewnił Grupiński we wtorkowej rozmowie z PAP.

Złożenie wniosku o wotum nieufności wobec Arłukowicza zapowiedziało PiS. Głosowania za odwołaniem Arłukowicza chce już Ruch Palikota i Solidarna Polska.

Zdaniem Grupińskiego należało się spodziewać, że opozycja będzie chciała wykorzystać silny opór środowiska - głownie lekarskiego - wobec zmian. Ocenił też, że Arłukowicz "robi to, co jest dzisiaj możliwe do zrobienia".

Pytany o pojawiające się w mediach komentarze, że Arłukowicz pije piwo nawarzone przez byłą minister zdrowia Ewę Kopacz, Grupiński odparł, że wskazywanie na poprzednika byłoby "łatwym rozwiązaniem intelektualnym". - Minister Arłukowicz tego nie robi - podkreślił.

Szef klubu PO ocenił też, że przełom roku od dawna wykorzystywany jest przez "silne lobby lekarskie" na rzecz uzyskania korzystnych dla tego środowiska rozwiązań. - Porozumienie Zielonogórskie prawie co roku stawiało swoje żądania, jeśli chodzi na przykład o kontrakty - podkreślił.

Odnosząc się do sytuacji, z jaką mamy do czynienia w tym roku, Grupiński uznał, że lekarze "wolą odsuwać od siebie odpowiedzialność za decyzje".

Pytany z kolei, czy nie uważa, że resort zdrowia ponosi odpowiedzialność za dezinformację, na jaką uskarżają się pacjenci, Grupiński odparł, że "jeśli chodzi o akcję informacyjną nie ma sytuacji, kiedy nie można by czegoś zrobić lepiej".

- Myślę, że tak jest i teraz. Ale też trzeba pamiętać, że z jednej strony szczególnie media cierpiały na brak ministerialnego głosu w okresie międzyświątecznym, a z drugiej - minister od rana do nocy siedział na negocjacjach ze środowiskami aptekarskimi i lekarskimi. Więc coś za coś.(...) Choć oczywiście z drugiej strony myślę, że inne służby ministerialne mogły w tej sprawie wykonać nieco więcej pracy - powiedział Grupiński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum