Grupa matek złożyła w parlamencie petycję ws. urlopu rodzicielskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2013 17:55

Grupa matek złożyła w Sejmie i w Senacie petycję, w której apeluje, aby prawo do wydłużonego płatnego urlopu rodzicielskiego dotyczyło także rodziców dzieci urodzonych w 2012 r.

Grupa matek złożyła w parlamencie petycję ws. urlopu rodzicielskiego
We wtorek (14 maja) odbyła się w Sejmie debata nad czterema projektami zmian w kodeksie pracy dotyczącymi płatnego rocznego urlopu rodzicielskiego: rządowym oraz trzema poselskimi (PiS, SLD, SP).

Projekt rządowy zakłada, że z rocznego urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych w 2013 r. i później. Początkowo rząd zapowiadał, że przepisy obejmą jedynie rodziców dzieci urodzonych po 16 marca 2013 r. Przeciwko temu rozwiązaniu protestowały tzw. "Matki I Kwartału". Pod koniec kwietnia premier Donald Tusk zapowiedział, że przychyli się do ich postulatów.

Prawa do wydłużonego urlopu rodzicielskiego domaga się obecnie kolejna grupa rodziców - tym razem dzieci urodzonych w 2012 r., które w chwili wejścia w życie zmian w kodeksie pracy, nie ukończą roku życia. Grupa, która określa się jako "Rodzice dzieci gorszego roku 2012", złożyła w tej sprawie petycję do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

W petycji rodzice zaznaczają, że projekt nowelizacji kodeksu pracy w obecnym kształcie nie zapewnia równych praw wszystkim dzieciom; dyskryminuje dzieci urodzone przed 1 stycznia 2013 r. ze względu na ich wiek i datę urodzenia.

- Apelujemy, by wraz z wejściem w życie nowych przepisów regulujących kwestie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, wszystkie dzieci, które nie ukończą pierwszego roku życia w dniu wejścia w życie ustawy, miały prawo do płatnej opieki sprawowanej przez matkę lub ojca do momentu, gdy przestaną być niemowlakami, tj. do momentu ukończenia przez nie 1. roku życia - napisali w petycji.

Petycję złożyli w ubiegłym tygodniu w kancelarii premiera oraz w biurze Rzecznika Praw Dziecka. Jedna z matek, Agnieszka Stróżka powiedziała PAP, że w najbliższych tygodniach z rodzicami ma się spotkać minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczyła, że postulaty rodziców poparli m.in. poseł Ryszard Kalisz (niezrz.) i Joanna Senyszyn (SLD).

Rodzice proponują także, aby z płatnego urlopu rodzicielskiego można było skorzystać nie tylko bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, ale także np. po urlopie wypoczynkowym, którym - jak zaznaczają - niejednokrotnie rodzice przedłużają sobie bezpośrednią opiekę nad dzieckiem, bądź w każdym innym momencie do czasu ukończenia przez dziecko 1. roku życia, w stosownym wymiarze częściowo płatnego urlopu do momentu osiągnięcia przez dziecko 1. roku życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum