Grupa Zabezpieczenia Medycznego gotowa do wyjazdu na misję

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2013 11:42

Wchodząca w skład XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, Grupa Zabezpieczenia Medycznego, zakończyła szkolenie przed wyjazdem do Afganistanu.

Grupa Zabezpieczenia Medycznego gotowa do wyjazdu na misję

Jak informuje ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, ich teoretyczne i praktyczne przygotowanie do realizacji zadań w PKW sprawdzała w Bydgoszczy, na terenie 1. Wojskowego Szpitala Polowego, specjalna komisja certyfikująca. W kursie wzięło udział 38 osób, wszyscy przeszli sprawdzian pozytywnie.

Przed certyfikacją zespół składający się z lekarzy, ratowników, pielęgniarek oraz logistyków, odbył specjalistyczne dwumiesięczne szkolenie. Trenowali m. in. zasady udzielania taktycznej pomocy medycznej w rejonie zagrożenia. Poznali zadania realizowane przez GZM, zasady pracy i służby w PKW, procedury udzielania pomocy medycznej żołnierzom, koalicjantom i ludności miejscowej.

Omówione zostały także zasady segregacji rannych i poszkodowanych w zależności od stopnia rokowania i poniesionych obrażeń. Poznali również szczegóły z zakresu medycyny tropikalnej oraz warunków sanitarno-epidemiologicznych panujących w rejonie misji. W procesie przygotowania GZM duży nacisk postawiony był na wykorzystanie doświadczenia lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i medycznego personelu pomocniczego, którzy uczestniczyli już nie raz w działaniach poza granicami kraju.

Grupa Zabezpieczenia Medycznego będzie liczyć ok. 40 osób. To personel doświadczony w pracy na misjach m.in. w Iraku i Afganistanie. W szpitalu polowym w Ghazni, w którym jesienią rozpoczną służbę, pomocy medycznej będą udzielać nie tylko żołnierzom stacjonującym w polskiej bazie ale także ludności cywilnej mieszkającej w prowincji.

Szpital to kontenerowa placówka medyczna przygotowana do udzielania pomocy chirurgicznej, internistycznej, intensywnej opieki medycznej oraz krótkoterminowej hospitalizacji chorych i poszkodowanych. Działa w niej ambulatorium i część szpitalna z kilkunastoma łóżkami dla pacjentów. Wyposażenie szpitala umożliwia wykonywanie diagnostyki obrazowej oraz badań laboratoryjnych. Istnieje możliwość prowadzenia telekonferencji, podczas których lekarze z Ghazni mogą konsultować przebieg zabiegów oraz sposób leczenia ze specjalistami w kraju. Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum