Grudziądz: samorząd będzie edukował mieszkańców w zakresie covidowych obostrzeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2020 20:43

W najbliższych dniach przede wszystkim skupimy się na informowaniu i edukowaniu naszych mieszkańców, podkreślając szczególnie rolę dbania o higienę i noszenia maseczek - powiedział PAP prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. To miasto od soboty (10 października) znajdzie się w czerwonej strefie obostrzeń covidowych.

Grudziądz: samorząd będzie edukował mieszkańców w zakresie covidowych obostrzeń
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Prezydent Glamowski podkreślił, że Grudziądz jest przygotowany do walki z epidemią. - Mamy spory zapas środków ochronnych i dezynfekujących. W naszym szpitalu, który będzie szpitalem koordynującym, masowo wykonywane są badania na COVID-19. W najbliższych dniach przede wszystkim skupimy się na informowaniu i edukowaniu naszych mieszkańców, podkreślając szczególną rolę dbania o higienę i noszenia maseczek. To bardzo istotny element w walce z epidemią - ocenił Glamowski.

Rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól przyznał w rozmowie z PAP, że spodziewano się wejście Grudziądza i powiatu aleksandrowskiego do czerwonych stref obostrzeń covidowych.

- Jest to związane z dużymi ogniskami, które były w tych miejscach. W Grudziądzu chodzi o szpital, gdzie w ostatnich dniach było duże ognisko. Ono na szczęście jest już opanowane. Wejście miasta do czerwonej strefy w żaden sposób nie utrudnia funkcjonowania szpitala koordynacyjnego - podkreślił Mól.

PAP poinformowała w czwartek rano, że do 78 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Spośród nich 72 to pracownicy i sześciu pacjentów.

Szpital w Grudziądzu przez kilka ostatnich miesięcy z powodu epidemii funkcjonował jako jednoimienny zakaźny, a ostatnio prowadził leczenie na poziomach II i III - zakaźnym i wielospecjalistycznym. Teraz - co ogłoszono w czwartek - będzie szpitalem koordynującym w regionie.

Kierownictwo szpitala o ognisku zakażeń poinformowało 1 października. Do zakażeń doszło w tzw. czystej części szpitala, czyli niezakaźnej. Ognisko zakażeń rozwinęło się na bloku operacyjnym. Koronawirusa do lecznicy przeniosła zakażona pielęgniarka.

Wówczas zdecydowano o wstrzymaniu przyjęć na szpitalny oddział ratunkowy i inne oddziały. Początkowo zakażonych było 20 pracowników i czterech pacjentów, ale w kolejnych dniach wzrastała liczba osób, u których wykryto koronawirusa.

Tomasz Więcławski (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum