Grodzki o Radzie Medycznej: autorytetem tej władzy nie są profesorowie, tylko antyszczepionkowcy

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP14 stycznia 2022 15:36

14 stycznia 13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze złożyło rezygnację. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki komentują sprawę powiedział: mieli dość bycia listkami figowymi dla rządu lekceważącego ich rekomendacje; autorytetem tej władzy nie są profesorowie, tylko antyszczepionkowcy, wstyd

Tomasz Grodzki komentuje rezygnację członków Rady Medycznej Foto: PAP/Leszek Szymański
  • Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii.
  • W oświadczeniu przesłanym PAP poinformowali, że w piątek zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o przyjęcie ich rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19.
  • "Autorytetem tej władzy nie są profesorowie, tylko antyszczepionkowcy. Wstyd" - napisał na Twitterze Grodzki, który z zawodu jest lekarzem.

Tomasz Grodzki komentuje rezygnację członków Rady Medycznej

"Członkowie Rady Medycznej przy premierze mieli dość bycia listkami figowymi dla rządu lekceważącego ich rekomendacje. Rząd nie robi nic w obliczu wojny z wirusem, który zabił już ponad 100 tys. Polaków. Autorytetem tej władzy nie są profesorowie, tylko antyszczepionkowcy. Wstyd" - napisał na Twitterze Grodzki, który z zawodu jest lekarzem.

Oświadczenie odchodzących członków Rady Medycznej

W oświadczeniu członków Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnację napisano m.in., że ich decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało 13 członków Rady.

"Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów" - czytamy w oświadczeniu.

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Czym zajmuje się Rada Medyczna?

Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana zarządzeniem premiera z 6 listopada 2020 r. Jest organem pomocniczym premiera. Do zadań Rady należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum