Grodzki komentuje rejestr ciąż. "Obecna władza nienawidzi kobiet"

Autor: PAP • Źródło: PAP24 listopada 2021 12:36

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w mocnych słowach skomentował pomysł Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie rejestru ciąż. -  Nie potrafię pojąć, dlaczego obecna władza tak nienawidzi kobiet, aby zamieniać je w maszyny do reprodukcji - powiedział w środę.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki Fot. PAP/Marcin Obara
  • Nie potrafię pojąć, dlaczego obecna władza tak nienawidzi kobiet, aby zamieniać je w maszyny do reprodukcji - powiedział w środę Tomasz Grodzki
  •  Marszałek Senatu skomentował w ten sposób doniesienia, że Ministerstwo Zdrowia planuje utworzenie rejestru ciąż. Ma to być jedna ze zmian wprowadzona do rozporządzenia o Systemie Informacji Medycznej
  • Temat nagłośnił senator Krzysztof Brejza w mediach społecznościowych. - Kto zainicjował tę zmianę? Jaki jest jej faktyczny cel? - pyta

Tomasz Grodzki komentuje rejestr ciąż. "Obecna władza nienawidzi kobiet"

Senator KO Krzysztof Brejza przekazał we wtorek na Twitterze, że rząd planuje wprowadzić rejestr ciąż.

- Rząd od 1.I wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interwencję do Ministra Zdrowia. Domagam się wyjaśnień: kto zainicjował tę zmianę, jaki jest jej faktyczny cel - napisał Brejza.

O te doniesienia dziennikarze pytali marszałka Senatu na środowym briefingu.

Wcześniej pisaliśmy: Rejestr ciąż w Systemie Informacji Medycznej. Jaki jest tego cel – poseł Brejza pyta ministra zdrowia

"Czy ma się zgadzać liczba ciąż z liczbą porodów, żeby wykrywać aborcje?"

- Wydawało mi się, że proza (George'a) Orwella w tym +Rok 1984+ to jest fantazja literacka, która nigdy się nie zdarzy. Nie rozumiem, nie potrafię pojąć, dlaczego obecna władza tak nienawidzi kobiet, aby zamieniać je w maszyny do reprodukcji - skomentował pomysł Tomasz Grodzki.

- Nie wiem, czy ma się zgadzać liczba ciąż z liczbą porodów, żeby wykrywać aborcje czy poronienia, nie wiem w czyich chorych umysłach legną się takie idiotyczne pomysły"- powiedział Grodzki.

Wyraził nadzieję, że pomysł dotyczący rejestru ciąż nigdy nie wejdzie w życie.

- Haniebne wyroki Trybunału (Konstytucyjnego), lekceważenie i nienawiść w stosunku do kobiet zaczynają być symptomatyczne dla tej władzy i zaczynają być pewnym mottem tej władzy - powiedział marszałek Senatu.

Podsumował, że jest kompletnie przeciwny utworzeniu rejestru.

Czytaj również: Rodzice nie chcą testować dzieci na koronawirusa. Boją się hejtu w szkole

Kryzys w szpitalu dziecięcym w Krakowie. Nowy dyrektor mówi jaki ma plan na wyjście z impasu

Projekt rozporządzenia ws. Systemu Informacji Medycznych trafił do konsultacji

Na początku listopada do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, którego celem jest doprecyzowanie szczegółowego zakresu danych dotyczących zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz zasad ich przekazywania.

Doprecyzowanie szczegółowego zakresu tych danych, jak również zasad ich przekazywania, ma przełożyć się - zdaniem MZ - na zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji przekazywanych do SIM, usprawnić pracę personelu medycznego, ułatwić obieg dokumentacji medycznej i ograniczyć koszty jej udostępniania.

W projekcie proponuje się m.in. określenie danych służących do identyfikacji usługodawcy; zaliczono do nich 9-cyfrowy numer REGON oraz 10-cyfrowy numer NIP. Miejsca udzielania świadczenia ma być określane przez przekazanie nazwy miejscowości, kodu pocztowego, ulicy, numeru domu i lokalu.

Projekt rozporządzenia rozszerza katalog danych usługobiorcy o kod gminy krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju miejsca zamieszkania usługobiorcy (lub ewentualnie miejsca pobytu, jeżeli usługobiorca nie posiada tego pierwszego). Dotychczas przedmiotowa dana miała być zbierana fakultatywnie.

Ponadto katalog przekazywanych przez usługodawców danych, pozwalających na identyfikację usługobiorcy, rozszerzono o dane odnoszące się do wyrobów medycznych zaimplantowanych u usługobiorcy, informacji o alergiach występujących u usługobiorcy, jego grupie krwi oraz o ciąż

Czytaj także: Dworczyk: nie przewidujemy wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum