Grecja: parlament uchwalił cięcia wydatków na ochronę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2012 08:36

W czwartek (1 marca) nad ranem grecki parlament uchwalił redukcję kwot wydawanych na leki przez państwowe fundusze emerytalne oraz przedłużenie godzin pracy aptek.

To kolejne cięcia, jakich Ateny zobowiązały się dokonać przed kolejnym szczytem UE. We wtorek (28 lutego) parlament zaaprobował zmniejszenie wydatków budżetowych o 3,2 mld euro i znaczne zmniejszenie płacy minimalnej.

Grecja wydaje rocznie na ochronę zdrowia około 25 mld euro, czyli 10 proc. swojego PKB. Problem ograniczenia tych wydatków stał się priorytetem w okresie drastycznych oszczędności, ale wywołał też wyjątkowo zacięte spory w parlamencie i sprzeciwy wpływowych kół medycznych.

W aptekach pojawiły się plakaty atakujące ministra zdrowia Andreasa Lowerdosa i określające go jako "grabarza".

Jeszcze w styczniu parlamentarzyści odmówili zmniejszenia wydatków na leki przez państwowe fundusze emerytalne. Tym razem wyrazili na to zgodę. Zgodzili się także na zmniejszenie kosztów na leki geriatryczne poprzez przepisywanie tańszych zamienników.

Na Grecję wywierane są coraz silniejsze naciski ze strony UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w sprawie wywiązania się z zapowiadanych reform i posunięć oszczędnościowych. Są one warunkiem otrzymania drugiego pakietu ratunkowego w wysokości 130 mld euro.

Z drugiej strony jednak wyrażane są obawy, że kolejne cięcia tylko pogłębią recesję, która trwa już 5 lat i uniemożliwią zmniejszenie olbrzymiego zadłużenia publicznego sięgającego 160 proc. PKB.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum