Grecja: manifestacja pracowników ochrony zdrowia w Atenach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2013 14:20

Pracownicy ochrony zdrowia manifestowali w środę (24 lipca) w Atenach przeciwko zaplanowanym przez rząd transferom personelu w ramach polityki oszczędności. Z uwagi na 24-godzinny strajk szpitale i ośrodki zdrowia pracują w trybie awaryjnym, ze zmniejszoną obsadą.

Grecja: manifestacja pracowników ochrony zdrowia w Atenach
Protest kilkuset lekarzy i pielęgniarek odbył się przed Ministerstwem Zdrowia.

W ramach posunięć oszczędnościowych wymaganych od Aten przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za pomoc finansową, rządowy plan przewiduje transfery personalne oraz możliwość zwolnień wśród pracowników sektora publicznego, głównie nauczycieli i pracowników municypalnych.

Plan ten, przyjęty w zeszłym tygodniu przez parlament, otwiera drogę do zwolnienia 15 tys. pracowników do końca przyszłego roku. W ochronie zdrowia planowane redukcje etatów objąć mają 2,5 tys. osób.

W liczącej ponad 10 mln mieszkańców Grecji sektor publiczny zatrudnia 700 tys. pracowników i jest postrzegany jako skorumpowany i niewydajny.

Stopa bezrobocia w Grecji wyniosła w marcu 26,8 proc. i była ponad dwukrotnie wyższa od średniej w eurostrefie, która w maju wyniosła 12,2 proc. Wśród Greków w wieku 15-24 lat wynosiła (w kwietniu ) 57,5 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum