Granice USA pozostaną zamknięte. Na luzowanie obostrzeń się nie zanosi

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 lipca 2021 15:20

Jak wyznał pracownik Białego Domu agencji Reutera, administracja prezydenta USA nie zamierza szybko znieść obostrzeń w podróżowaniu. Cały czas wywierane są naciski w tej sprawie.

Korek do lotniska LaGuardia w Nowym Jorku/ Fot. Shutterstock
  • Amerykański rząd od czerwca prowadzi grupę ekspertów z UE. Jej zadaniem jest regularna analiza dotycząca otwierania granic
  • Branże turystyczne z USA wciąż naciskają na administrację Białego Domu w sprawie międzynarodowej turystyki
  • Stany Zjednoczone już od kilku miesięcy nie wpuszczają podróżnych z innych państw

Nieugięta administracja Białego Domu

W czerwcu amerykański rząd uruchomił roboczą grupę zrzeszającą ekspertów z UE, Wielkiej Brytanii, Kanady i Meksyku, by ustalić, w jaki sposób można by zdjąć obostrzenia w podróżowaniu.

- Eksperci spotkali się już wiele razy, ale będą prowadzone jeszcze dalsze dyskusje, zanim ogłosimy kolejne kroki dotyczące otwierania granic z jakimkolwiek innym krajem - powiedział agencji Reutera w środę urzędnik Białego Domu.

- Dokonaliśmy gigantycznego postępu w naszych wysiłkach na rzecz szczepień, tak jak wiele z tych państw, ale chcemy się upewnić, że postępujemy z rozmysłem i jesteśmy w stanie w sposób zrównoważony wznowić podróże międzynarodowe, kiedy będzie to bezpieczne - dodał.

Nacisk branży turystycznej

Amerykańskie firmy oraz organizacje branży turystycznej i transportowej coraz mocniej naciskają na administrację prezydenta Joe Bidena w sprawie otwarcia granic dla międzynarodowej turystyki. "Uważamy, że otwarcie na międzynarodowe podróże jest teraz możliwe, przynajmniej z krajów o niskim ryzyku" - powiedział portalowi The Hill Steve Shur, szef Travel Technology Association, jednej z grup domagających się zmiany obecnych przepisów. Wcześniej akcje lobbingu w tej sprawie prowadziła m.in. Amerykańska Izba Handlowa oraz największe firmy hotelarskie, agencje turystyczne i linie lotnicze. Jak oszacował The Hill, USA stanowią największy rynek turystyki na świecie, wart ok. 105 mld dolarów.

Od miesięcy granice USA są zamknięte dla niemal wszystkich podróżnych z niemal wszystkich krajów. Z kolei Unia Europejska otworzyła granice dla zaszczepionych Amerykanów już prawie miesiąc temu. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum