Gowin przedstawił "plan Sośnierza". Cztery sposoby na wyjście z zapaści

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 14:30

W nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek (13 kwietnia) Jarosław Gowin, lider Porozumienia i były wicepremier, przedstawił w kilku punktach plan drugiej fazy walki z koronawirusem w Polsce. Zaapelował o masowe testy, kontrolę kontaktów społecznych, szeroką bazę lokalową dla lekko chorych i izolację seniorów.

Gowin przedstawił "plan Sośnierza". Cztery sposoby na wyjście z zapaści
Jarosław Gowin, lider Porozumienia i były wicepremier Fot. Archiwum

- Uwolnić naród, uwięzić wirusa, zapobiec biedzie. Dziennie zamrożenie gospodarki kosztuje nas 7 do 8 miliardów złotych. Utrzymanie tego stanu doprowadzi do głębokiej zapaści zarówno gospodarczej, jak i zapaści służby zdrowia. Dlatego od kilku tygodni mówię o potrzebie jak najszybszego przejścia do drugiej fazy walki z wirusem - powiedział w nagranym materiale.

Tłumaczył, że plan przygotował jeszcze jako minister wraz z Andrzejem Sośnierzem, byłym szefem NFZ, a obecnie posłem Porozumienia. - Tak naprawdę to jest plan Sośnierza - podkreślił.

Gowin jego najważniejsze założenia przedstawił w czterech punktach.

- Pierwszy element to poddanie nas masowym testom. Potrzebujemy ich 60-80 tysięcy dziennie. To, że mamy polski test na koronawirusa, czyni tę perspektywę osiągalną w krótkim czasie - zaapelował.

Jako drugi element wymienił poddanie kontaktów Polaków jak najściślejszej kontroli. - Przykłady zagraniczne pokazują, że najlepiej służą do tego aplikacje mobilne, które określają bliskość telefonów komórkowych - zaznaczył.

- Trzeci element to uruchomienie szerokiej bazy hotelowej, sanatoryjnej, w ośrodkach wypoczynkowych, w których w poszczególnych grupach izolowane byłyby osoby, które albo są zakażone, a nie mają objawów, albo mają lekkie objawy, albo miały kontakty z osobami zakażonymi - powiedział. Stwierdził, że szpitale powinny być zarezerwowane tylko dla osób ze średnimi i ciężkimi objawami, bo w ten sposób uda się zapobiec zapaści służby zdrowia.

W czwartym punkcie planu - długofalowym - wskazał na konieczność izolacji do końca epidemii grup szczególnego ryzyka: osób starszych, z chorobami współistniejącymi.

- Reszta z nas jak najszybciej musi wracać do pracy. Po to, byśmy dźwignęli Polskę z głębokiej zapaści - podsumował Gowin.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum