Gowin prezentuje ''Bezpiecznego obywatela'': potrzebny wicepremier ds. walki z COVID-19 i szerokie testowanie

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2020 11:55

- Skuteczna walka z epidemią to walka, która musi uwzględniać różnice regionalne. Należy szybko przechodzić do odmrażania gospodarki. Proponujemy zdecydowane wzmocnienie tym zakresie roli wojewodów. Kluczem prezentowanej przez nas strategii ''Bezpieczny obywatel''. powinno być też jak najszersze testowanie - mówił lider Porozumienia Jarosław Gowin.

- Trzeba wyodrębnić te grupy ludzi, które są narażone na ryzyko, jak seniorzy czy osoby przewlekle chore i poddać je szczególnej opiece - wskazywał Jarosław Gowin. Fot. Michał Oleksy/PTWP

Jak wyjaśnił Gowin podczas briefingu prasowego, we wtorek (28 marca), w ramach strategii ''Bezpieczny obywatel'' powinno wyłonić się pełnomocnika rządu ds. walki z COVID19 w randze wicepremiera. Zaznaczył też, że skuteczna walka z epidemią musi uwzględniać różnice regionalne. Należy szybko przechodzić do odmrażania gospodarki w tych rejonach, gdzie zakażeń jest mało.

- Proponujemy zdecydowane wzmocnienie roli wojewodów. To oni mogliby wydawać polecenia samorządowcom czy przedsiębiorcom dotyczące poluzowania działania gospodarki - podkreślił Gowin.

Trzeba wrócić do pracy
Wyjaśnił też, że aby było to możliwe, potrzebne jest zapewnienie Polakom bezpiecznej pracy, której oni potrzebują.

- Polacy wiedzą, że trzeba wrócić do pracy, jednak, żeby do tego doszło praca musi być bezpieczna. Dlatego punktem wyjścia jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim służbom, które stoją na pierwszej linii. Mam tu na myśli nie tylko ochronę zdrowia, ale i sanepid, urzędy administracji publicznej - podkreślił Gowin.

Zaznaczył, że wszyscy ci ludzie powinni być poddawani testom serologicznym, żeby jak najszybciej wyłonić grupę ludzi odpornych na koronawirusa. Jarosław Gowin zaznaczył też, że rola testowania w prezentowanym programie ''Bezpieczny obywatel'', którego autorem jest Andrzej Sośnierz - jest kluczowa.

- Testy serologiczne powinny być jak najszybciej rozciągane na kolejne grupy społeczne i zawodowe. Rząd powinien też wyznaczyć wymogi sanitarne niezbędne do tego, by w szybkim tempie uruchamiać szerokie testowanie - zaznaczył Gowin.

Dodał, że nie chodzi tu tylko o testy serologiczne, ale też genetyczne.

- Trzeba wyodrębnić te grupy ludzi, które są narażone na ryzyko, jak seniorzy czy osoby przewlekle chore i poddać je szczególnej opiece. W tym celu potrzebne jest uruchomienie wielkiej akcji wolontariatu na rzecz bezpiecznego funkcjonowania grup narażonych na zarażenie - mówił Gowin.

Postawmy na polskie testy
W jego ocenie szerokie testowanie staje się możliwe dzięki polskim testom.

- Cieszę się, że mamy zabezpieczone ponad 1 mln testów kupionych za granicą, o czym mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jednak trzeba jak najszybciej uzupełniać je, a z czasem zastępować polską produkcją. W tej chwili moce produkcyjne jednej tylko fabryki testów w Polsce wynoszą pół miliona miesięcznie. Powinniśmy uruchomić jednak cały system, tak by miesięcznie wykonywać ok. 2 mln testów - wyjaśniał.

Zwrócił też uwagę na uruchomienie większej liczby punktów diagnostycznych.

- Dziś mamy 72 punkty diagnostyczne, w których można wykonać ok. 20 tys. testów dziennie. Wg planu Sośnierza liczbę tę należałoby zwiększyć do 60-80 tys. dziennie. Do tego celu należy pozyskać uczelnie, instytuty naukowe, które takie testy mogą prowadzić. Trzeba też oddać na użytek społeczeństwa odpowiednio wyposażone placówki wojskowe i policyjne - mówił Gowin.

Podkreślał też, że równie ważne jak laboratoria są kadry zdolne do wykonywania takich testów. Dlatego na czas epidemii należy dać uprawnienia do wykonywani a testów nie tylko laborantom, ale także naukowcom. Trzeba szybko przeszkolić także kadry, które będą pobierały wymazy.

- Potrzebne jest także szybkie i systematyczne rozbudowywanie mapa odporności. Wszystko wskazuje, że w ciągu kilkunastu miesięcy 70 proc. Polaków będzie już nosicielami. Nie będą oni narażeni na zakażenia ani sami nie będą zakażać. Ta mapa zapewni nam większe poczucie bezpieczeństwa - tłumaczył Gowin.

Szczepionka - zakup, ale i produkcja
Ostatnim elementem Strategii ''Bezpieczny obywatel'' jest zapewnienie Polakom szybkiego dostępu do szczepień ochronnych, kiedy one już się pojawią na rynku.

- Prawdopodobnie szczepienia będą dostępne na początku przyszłego roku. Nie możemy jednak na nie biernie czekać, ale przygotować się do tego by być przygotowanym na szczepienia masowe. Trzeba przygotować taki system, który pozwoli w krótkim czasie zaszczepić wiele milionów Polaków- zaznaczył Gowin.

- Dziennie tracimy ok. 1 miliarda złotych, dlatego jak tylko pojawi się wiarygodna szczepionka, polskie państwo powinno stanąć na wysokości, żeby tę szczepionkę nabyć. Chodzi tu nie tylko o sam produkt, ale także o możliwość uruchomienia produkcji szczepionek w Polsce. Nasz plan, którego punktem wyjścia jest plan Sośnierza, powinien stać się podstawą działania państwa - zaznaczył.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum