Gowin popiera pomysł pobierania opłat przez publiczne szpitale

Autor: polskieradio.pl/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2017 19:21

Wicepremier Jarosław Gowin poparł na antenie radiowej Trójki pomysł ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, by umożliwić szpitalom publicznym pobieranie od pacjentów opłat.

Gowin popiera pomysł pobierania opłat przez publiczne szpitale
Wicepremier i minister nauki, Jarosław Gowin; FOT. Arch. RZ

Trójka przypomina, że we wtorek (20 czerwca) po spotkaniu premier Beaty Szydło z ministrem Radziwiłłem wstrzymano konsultacje społeczne dotyczące nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, przewidującą m.in. możliwość świadczenia przez publiczne lecznice komercyjnych usług medycznych.

Resort zdrowia wyjaśniał wcześniej, że nowelizacja miała wyrównać szanse publicznych szpitali i szpitali działających w formie spółek, które - oprócz leczenia w ramach kontraktu z NFZ - mogą pobierać opłaty.

Wicepremier Jarosław Gowin mówił w radiowej Trójce, że wprowadzenie możliwości opłat wpłynęłoby na poprawę jakości usług w szpitalach.

- Po pierwsze nie oszukujmy się, bo przecież istnieje sektor prywatnej służby zdrowia. Po drugie ci, których stać byłoby na zapłacenie, wychodziliby z kolejek, skracając czas na oczekiwanie dla tych mniej zamożnych - powiedział Gowin. Dodał , że z zysków, które publiczne szpitale czerpałyby z tego typu usług, można byłoby finansować dodatkowe zabiegi. 

Jarosław Gowin ocenił, że próby krytykowania propozycji Ministerstwa Zdrowia pojawiające się w mediach to "demagogia".

Więcej: www.polskieradio.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum