Gowin: oferta dla rezydentów podwójnie rzetelna - wzrost wynagrodzeń realny i zgodny z budżetem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2017 11:00

Oferta przedstawiona protestującym lekarzom-rezydentom jest podwójnie rzetelna - wzrost wynagrodzeń jest realny i daje się pogodzić z budżetem - powiedział w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin: oferta dla rezydentów podwójnie rzetelna - wzrost wynagrodzeń realny i zgodny z budżetem
Wicepremier Jarosław Gowin Fot. Archiwum

- Minister zdrowia złożył ofertę, która moim zdaniem jest podwójnie rzetelna - wzrost wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów jest realny, odczuwalny, a z drugiej strony rzetelny - bo daje się pogodzić z realiami budżetowymi - mówił Gowin w Radiu Zet.

Ocenił, że rozwiązanie problemów, na które wskazują protestujący, wymaga głębokich zmian strukturalnych w służbie zdrowia. - Minister Radziwiłł takie zmiany przeprowadza, polegają one na powrocie do budżetowego finansowania służby zdrowia - stwierdził Gowin. Zaznaczył, że gdyby to zależało od niego - ale jego partia nie odpowiada za służbę zdrowia w koalicji - szedłby raczej w przeciwnym kierunku.

Pytany o udział Beaty Szydło w rozmowach z protestującymi przypomniał, że spotkała się z rezydentami, ale słusznie zażądała, aby przerwali protest głodowy. - Moim zdaniem to bardzo dobre postawienie sprawy - z całym szacunkiem dla protestujących - stwierdził Gowin.

Zapewnił, że premier jest wrażliwa społecznie, ale kieruje się też poczuciem odpowiedzialności za państwo. - To nie może być tak, że premier jest do dyspozycji każdej grupy protestujących, w każdej sytuacji - stwierdził.

Gowin przypomniał, że z protestującymi spotkało się troje ministrów: Beata Kempa (szefowa kancelarii premiera), Henryk Kowalczyk (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów) i Konstanty Radziwiłł.

- Premier była gotowa spotkać się drugi raz. Postawiła warunek, że protest głodowy ma być zakończony. (...) Warunek nie został spełniony, do spotkania z premier nie doszło - moim zdaniem słusznie - wskazywał wicepremier.

Ocenił, że w miarę poprawiania się sytuacji w kraju, będą rosły oczekiwania społeczne.

- Czasami temu wzrostowi oczekiwań, będą towarzyszyły protesty - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum