Gowin: 500 zł dla niepełnosprawnych pojawi się najprawdopodobniej w 2020 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2019 09:52

W moim przekonaniu dodatek 500 zł dla osób niepełnosprawnych będzie wprowadzony najprawdopodobniej od 2020 roku; wszystko zależy od skutecznego egzekwowania podatku handlowego - powiedział we wtorek (11 czerwca) wicepremier Jarosław Gowin.

Gowin: 500 zł dla niepełnosprawnych pojawi się najprawdopodobniej w 2020 r.
Pieniądze dla niepełnosprawnych pojawią się wraz ze skutecznym wprowadzeniem opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych - powiedział wicepremier Gowin. Fot. PTWP/Piotr Waniorek

Premier Mateusz Morawiecki w czasie majowej konwencji PiS w Krakowie zapowiedział wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które są całkowicie niesamodzielne. W ubiegłym tygodniu nowa szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa zapewniła, że projekt w sprawie dodatku będzie opracowany do końca czerwca.

Zapytany we wtorek (11 czerwca) o możliwy termin wprowadzenia dodatku dla niepełnosprawnych, Jarosław Gowin stwierdził, że w jego przekonaniu "wydarzy się to najprawdopodobniej od przyszłego roku". Jak dodał, "wszystko zależy od rozwiązań podatkowych".

Wicepremier podkreślił, że premier Morawiecki "bardzo precyzyjnie" zapowiedział, że możliwość szerszego wsparcia osób z niepełnosprawnością związana jest z wygraniem przez Polskę procesu przed TSUE dot. podatku handlowego.

Po stwierdzeniu prowadzącej, że premier Morawiecki mówił o "przekazaniu w najbliższych kilku miesiącach" osobom niepełnosprawnym dodatku, Jarosław Gowin stwierdził, że "kilka miesięcy równie dobrze może znaczyć cztery, jak i może znaczyć dziewięć".

- Od pierwszego momentu, kiedy pan premier Morawiecki ujawnił ten projekt, było rzeczą jasną, że te pieniądze pojawią się wraz ze skutecznym wprowadzeniem opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych - dodał Gowin.

Premier Mateusz Morawiecki na majowej konwencji PiS jako źródło finansowania 500 zł dla osób niepełnosprawnych wskazał fundusz solidarnościowy oraz podatek handlowy.

Podatek handlowy miał obowiązywać w Polsce już od września 2016 roku. Komisja Europejska wszczęła jednak w związku z jego wprowadzeniem postępowanie o naruszenie przez Polskę prawa unijnego, argumentując, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Polska nie zgodziła się z tym stanowiskiem, ale zawiesiła jego pobór.

W połowie maja Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu, "KE popełniła błąd", uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną.

PAP - Katarzyna Florencka 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum