Górnośląskie Centrum Medyczne wznawia odwiedziny. Wejście tylko po szczepieniu

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia20 lipca 2021 04:35

Jak podało Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Katowicach Ochojcu, w tej placówce można odwiedzać chorych, ale jednym z wielu warunków jest okazanie certyfikatu zaszczepienia. Dodajmy, że wprowadzenie takiego obostrzenia rozważa Ministerstwo Zdrowia

Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach/ Fot. Mat. GCM
  • Szpital w Katowicach Ochojcu poinformował, że odwiedziny pacjentów będą odbywały się codziennie w godzinach od 14 do 17
  • Odwiedzać chorych mogą wyłącznie osoby: zaszczepione p/COVID-19 z certyfikatem), osoby, które przechorowały COVID-19, osoby które posiadają negatywny wynik testu RT-PCR w kierunku zakażenia koronawirusem
  • Odwiedziny możliwe są wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu do sekretariatu oddziału
  • Poza wytycznymi konsultantów krajowych - w sprawie odwiedzin nie ma odgórnych wytycznych obowiązujących wszystkie szpitale
  • Decyzję dotyczącą odgórnych wytycznych może podejmiemy w najbliższym czasie - zapowiedział w ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Odwiedziny chorych możliwe po telefonicznym zgłoszeniu

Szpital w Katowicach Ochojcu poinformował, że odwiedziny pacjentów będą odbywały się codziennie w godzinach od 14 do 17.

Konieczne jest jednak zachowanie następujących zasad:
• odwiedziny dotyczą wyłącznie pacjentów, którzy nie są zakażeni wirusem SARS-CoV-2,
• odwiedziny możliwe są wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu do sekretariatu oddziału - od godziny 8, najpóźniej do godz.1200 dnia roboczego poprzedzającego dzień odwiedzin.
• osoby, które nie zgłoszą telefonicznie chęci odwiedzin nie będą mogły wejść do szpitala.

Odwiedziny w szpitalu dla zaszczepionych, ozdrowieńców, po negatywnym wyniku testu

- zaszczepione p/COVID-19 pełnym schematem szczepień (potwierdzone certyfikatem),
- osoby, które przechorowały COVID-19 (i nie minęło jeszcze 6 miesięcy od zachorowania),
- osoby, które posiadają negatywny wynik badania RT-PCR w kierunku zakażenia koronawirusem (ważny do 72 godzin od pobrania).

W odwiedzinach jednego pacjenta (sala jednoosobowa, sala wieloosobowa) może uczestniczyć jednocześnie nie więcej niż 1 osoba. Na sali chorych może przebywać jednoczasowo 1 osoba odwiedzająca.

Zaleca się, aby odwiedziny pacjentów nie przekraczały 15 minut.

Osoby odwiedzające mają wykonywany pomiar temperatury ciała, zobowiązane są do noszenia maseczek zasłaniających usta i nos oraz przeprowadzenia procedury dezynfekcji rąk.

Kraska: mamy problem z odwiedzinami w szpitalach

Dyrekcja GCM zaznaczyła, że odwiedziny chorych z zakażeniem SARS-CoV-2 są możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach (pacjenci w stanie ciężkim/w stanie zagrożenia życia), z zachowaniem zasad reżimu sanitarno-epidemiologicznego. Po uzyskaniu zgody lekarza kierującego oddziałem.

Szpital wprowadził te wspomniane zasady odwiedzin w sposób sugerowany kilka dni temu przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę.

Wiceminister był pytany o to, czy resort ma zamiar wprowadzić odwiedziny pacjentów tylko przez osoby w pełni zaszczepione, przyznał, że analizowano takie rozwiązanie, ale decyzja nie zapadła, trwa dyskusja na ten temat.

- Na pewno mamy dziś problem z odwiedzinami w szpitalach. Zgłaszają to niejednokrotnie bliscy osób, które przebywają w szpitalach w stanie ciężkim, a oni nie mogą ich odwiedzić - mówił wiceminister Kraska.

W tej chwili analizujemy sytuację i zastanawiamy się, czy wprowadzić odgórnie unormowanie dotyczące odwiedzin w szpitalach przez osoby w pełni zaszczepione, czyli bezpieczne dla hospitalizowanych pacjentów. Bezpieczeństwo jest tu najważniejsze - mówił Kraska.

- Decyzję taką być może podejmiemy w najbliższym czasie - zapowiedział wiceminister.

Zaznaczył, że - poza wytycznymi konsultantów krajowych - w sprawie odwiedzin nie ma odgórnych wytycznych obowiązujących wszystkie szpitale.

- W niektórych z nich przed odwiedzinami pacjenta trzeba zrobić test antygenowy. Warto jednak pamiętać, że ryzyko jest obustronne. Osoba niezaszczepiona, wchodząc do szpitala, również może się zakazić - zaznaczył wiceminister.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum