Głowala: we wtorek rząd zajmie się specustawą o nadzwyczajnych środkach w służbie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2017 11:05

We wtorek (12 września) na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie uzgodniony projekt ustawy o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia, tzw. specustawy - poinformowała w poniedziałek wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Głowala: we wtorek rząd zajmie się specustawą o nadzwyczajnych środkach w służbie zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wcześniej mówił o projekcie szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł: chodzi o możliwość skorzystania z nadzwyczajnej pomocy budżetowej dla najbardziej potrzebnych zakupów w służbie zdrowia.

Podczas poniedziałkowego spotkania w NIL wiceminister podkreśliła, że za zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia powinno iść efektywne wydatkowanie środków. Przypomniała, że planowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu 10 lat.

W projekcie, jak wcześniej informowano, zawarto "cały szereg różnych potrzeb służby zdrowia, które mogłyby być sfinansowane właśnie w taki sposób"; m.in. program dot. zdrowia uczniów, ale także rodzaj dotacji dla NFZ, tak aby np. w ramach możliwości świadczeniodawców zredukować najdłuższe kolejki, przede wszystkim do operacji zaćmy oraz endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego.

Głowala poinformowała ponadto, że w resorcie zdrowia trwają prace dot. zapłacenia szpitalom za bieżące nadwykonania z tego roku.

- Chodzi o to, aby placówki weszły w sieć szpitali z czystym kontem - wyjaśniła Głowala.

Zastrzegła jednak, że jest to przede wszystkim decyzja Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze