×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Głosowania zakończone. 9 marca poznamy laureatów Konkursu Zdrowy Samorząd

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia17 lutego 2023 16:15

15 lutego zakończyło się głosowanie w plebiscycie czytelników portalu rynekzdrowia.pl i portalu samorządowego na najlepszy program zdrowotny organizowany przez samorząd terytorialny. Zwyciężyło w nim, po raz drugi z rzędu miasto Kołobrzeg (w ubiegłym roku było to oczywiście inny program). Wszystkich laureatów Konkursu Zdrowy Samorząd poznamy na Gali VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Głosowania zakończone. 9 marca poznamy laureatów Konkursu Zdrowy Samorząd
Wiele samorządów prowadzi programy w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Fot. Shutterstock
  • Celem Konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka
  • W tegorocznej, szóstej edycji Konkursu, do redakcji wpłynęło ponad 90 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Laureata w plebiscycie na najlepszy zdrowotny program samorządowy wybrali czytelnicy portalu rynekzdrowia.pl i portalu samorządowego
  • Laureatów Konkursu, w kategoriach: „Zdrowe Województwo”, „Zdrowy Powiat” oraz „Zdrowa Gmina”, które wyłoni Rada Konsultacyjna konkursu, poznamy 9 marca, w czasie Gali VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach

9 marca poznamy laureatów Konkursu Zdrowy Samorząd

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych, do Konkursu Zdrowy Samorząd napłynęło blisko 90 zgłoszeń. Wiele nich dotyczyło, finansowanych przez samorządy, programów profilaktycznych w zakresie zakażeń wirusem HPV i co ważne, realizowanych szczepionką 9-walentną, dającą szerokie spektrum ochrony przeciwnowotworowej, jak i innych ciężkich chorób wywoływanych przez różne typy wirusa HPV.

Cieszy duże zainteresowanie tymi programami rodziców dzieci i tzw. wysoka wyszczepialność grup populacyjnych, zarówno dziewczynek, jak i chłopców, obejmowanych szczepieniem. Być może w niedalekiej przyszłości, dzięki wprowadzeniu szczepień przeciwko HPV i ich refundacji do Programu Szczepień Ochronnych, co zapowiada jeszcze w tym roku Ministerstwo Zdrowia, zdejmie z samorządów konieczność realizacji takich programów, ale na razie to one czują się odpowiedzialne za zdrowie swoich mieszkańców.

Oczywiście też pewnym kłopotem w ocenie skuteczności programów profilaktyki w zakresie prewencji raka szyjki macicy i wielu innych chorób wywoływanych różnymi typami wirusa HPV, jest długofalowe, kilkunastoletnie działanie, ale jak potwierdziły to badania naukowe w wielu krajach (Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, w którym mają zostać wprowadzone bezpłatne szczepienia przeciwko HPV), nie tylko w Europie, że szczepienia są niezwykle skuteczną bronią przeciwko rakowi szyjki i wielu innym chorobom wywoływanym przez różne typy tego wirusa.

Z pomocą parom chcącym mieć dzieci i seniorom

Wiele zgłoszonych do Konkursu programów dotyczyło także leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. To niezwykle cenne programy dla par, które chcą mieć dzieci a niestety, z różnych powodów, jest im o to niezwykle trudno i jedyny ratunek jest właśnie w tej metodzie.

Wszystkie samorządy, które realizują te programy, zasługują na wyróżnienie i są doceniane przez swoich mieszkańców. My też ze swojej strony, wszystkim samorządom realizującym w większym czy szerszym zakresie finansowanie programów leczenia niepłodności metodą pozaustrojową, przyznalibyśmy nagrody, niestety nie pozwala nam na to regulamin Konkursu, który zmusza nas do wyboru trzech samorządów w każdej kategorii.

Bardzo ważne są też programy, które zgłoszone zostały do konkursu, mające na celu poprawę stanu zdrowia i jakości osób starszych obejmujące mieszkańców gmin, miast i województw. Jak jest to ważne, niech świadczy jeden z przykładów. W jednym z miast, w którym realizowany jest program profilaktyki osteoporozy, na 1491 osób aż 96 proc. przebadanych wymagało skierowania na badanie densytometryczne, u 781 osób zdiagnozowano nieprawidłowości w obrazie kośćca, osteopenia wystąpiła u 781 osób, a osteoporozę stwierdzono u 323.

Słowem, każdy z programów zdrowotnych, realizowanych przez samorządy jest niezwykle ważny i potrzebny. Które z tych zgłoszonych w tym roku do Konkursu Zdrowy Samorząd zostaną jego laureatami? O tym dowiemy się w czasie Gali VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 marca.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze