Głogów: 45-latek zmarł w trakcie kwarantanny i długiego czekania na test

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2020 18:10

Mężczyzna z Głogowa (Dolnośląskie), zawodowy kierowca tira, 10 dni temu wrócił z zagranicy. Od poniedziałku (16 marca) przebywał w domowej kwarantannie. Miał objawy zakażenia. Test na koronawirusa miał mieć zrobiony dopiero w poniedziałek 24 marca. Nie doczekał pobrania wymazu.

Fot. Shutterstock

45-letni głogowianin został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w sobotę (21 marca). Zwłoki odkryli policjanci, którzy przyjechali sprawdzić, czy odbywa obowiązkową kwarantannę.

13 marca mężczyzna, zawodowy kierowca tira, wrócił ze służbowej podróży do Niemiec. Udało mu się przekroczyć granicę jeszcze przed jej zamknięciem przez rząd. Nie czuł się jednak dobrze, gorączkował i kaszlał. 16 marca skontaktował się z sanepidem, a ten zdecydował, że powinien przebywać w warunkach kwarantanny domowej. W tym czasie dostarczana mu była żywność a także leki (nieoficjalnie wiadomo, że mężczyzna zmagał się z cukrzycą).

Dopiero 20 marca, czyli w miniony piątek, sanepid zdecydował, że trzeba poddać go testom na obecność koronawirusa. Specjalistyczna karetka miała pobrać od niego próbki. Nie zdążyła. W sobotę (21 marca) mężczyzna zmarł.

Po śmierci mężczyzny, za pośrednictwem lokalnych mediów, do rządu zaapelował starosta głogowski Jarosław Dudkowiak. - Testów na obecność koronawirusa nie ma! – mówił.

Wioletta Chodorowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Emidemiologicznej w Głogowie przyznała w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że choć mężczyzna z Głogowa gorączkował i kaszlał, to decyzja o poddaniu go testowi na COVID-19 zapadła dopiero w miniony piątek. Dlaczego tak późno, skoro służby miały odpowiednie informacje? Na to pytanie Chodorowska nie odpowiedziała.

W sobotę przed północą, już po śmierci mężczyzny z Głogowa, w specjalnie wydanym komunikacie wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski uspokajał: „Przyczyna jego zgonu nie jest obecnie znana. Mamy wystarczającą ilość testów i są one wykonywane systematycznie”.

Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum