Pierwsza operacja urologiczna z robotem w Gliwicach. Usunięto gruczoł krokowy

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP07 lipca 2022 18:05

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach została przeprowadzona operacja urologiczna z wykorzystaniem specjalistycznego robota.

Pierwsza operacja urologiczna z robotem w Gliwicach. Usunięto gruczoł krokowy
W gliwickim szpitalu przeprowadzono operację z użyciem robota (zdj. ilustracyjne). Fot. AdobeStock
  • Po raz pierwszy w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przeprowadzono operację usunięcia gruczołu krokowego wykorzystując możliwości specjalistycznego robota
  • - Chirurgia robotyczna to zupełnie nowe wyzwanie dla zespołu operacyjnego. W wielu aspektach przypomina to zadania pilota samolotu - wyjaśnił dr Andrzej Kupilas
  • Co ważne, gliwicki szpital będzie się ubiegać o kontrakt w NFZ na świadczenia z zakresu chirurgii raka prostaty z wykorzystaniem robota

Operacja przy użyciu robota w Gliwicach

- Lista korzyści dla pacjenta jest bardzo długa: od minimalnej utraty krwi i oszczędzającego trybu zabiegu, aż do prawidłowego trzymania moczu oraz zachowania funkcji seksualnych - wylicza ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej gliwickiego szpitala dr Andrzej Kupilas.

- Chirurgia robotyczna to zupełnie nowe wyzwanie dla zespołu operacyjnego. W wielu aspektach przypomina to zadania pilota samolotu. Specjalistyczny sprzęt pozostaje w rękach lekarzy, to my decydujemy o przebiegu operacji. Polega ona na wykonaniu otworów zlokalizowanych na brzuchu chorego, przez które wprowadzane są do ciała ramiona robota. Na jednym z ramion umieszczona jest kamera pozwalająca na uzyskanie obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona wyposażone są w zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne - dodał dr Kupilas.

Do końca roku gliwiccy specjaliści chcą przeprowadzić około 50 takich procedur. Jest to szansa przede wszystkim dla pacjentów, u których wykryto raka prostaty wymagającego leczenia chirurgicznego. Zdarza się, że strach przed utratą funkcji seksualnych i innymi dolegliwościami obniżającymi komfort życia powstrzymuje mężczyzn przed wizytą u urologa. - To błąd. Teraz możemy im zaoferować jeszcze skuteczniejsze i jednocześnie mniej inwazyjne metody leczenia - podkreśla dr Andrzej Kupilas.

Ważne zmiany w robotyce medycznej

Każdego roku w województwie śląskim na raka prostaty zapada około dwóch tysięcy mężczyzn. Wczesne wykrycie choroby oraz szybkie wdrożenie leczenia dają szansę nawet na całkowite wyleczenie.

Robot wykorzystywany w gliwickim szpitalu został wydzierżawiony w procedurze przetargowej. Szpital będzie się ubiegać o kontrakt w NFZ na świadczenia z zakresu chirurgii raka prostaty z wykorzystaniem robota.

Zielone światło dla finansowania takich procedur dał w tym roku minister zdrowia Adam Niedzielski, który zapowiedział wprowadzenie operacji przy użyciu robota do publicznego systemu opieki zdrowotnej i ich refundowanie według specjalnie wyliczonej taryfy. Pierwszą w Polsce refundowaną procedurą robotyczną jest właśnie operacyjne leczenie raka prostaty. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 1 kwietnia br.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum