×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Niższy zasiłek chorobowy i krótsze zwolnienie lekarskie od 2022. Ogromne zmiany w ZUS

Autor: oprac. IB • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia03 grudnia 2021 20:00

Z początkiem 2022 roku szykuje się prawdziwa rewolucja w ZUS. Co się zmieni? Niższy zasiłek chorobowy i nowe zasady L4. Ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, będzie krótszy.

Niższy zasiłek chorobowy i krótsze zwolnienie lekarskie od 2022. Ogromne zmiany w ZUS
Niższy zasiłek chorobowy i nowe zasady L4 - przed nami duże zmiany w ZUS Fot. Shutterstock
 • Mniejszy zasiłek chorobowy i nowe zasady L4. Od nowego roku szykuje się rewolucja w ZUS. Co konkretnie się zmieni? 
 • Nowe będą również zasady liczenia okresu zasiłkowego. Ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, będzie krótszy
 • To nie koniec. Do 182 dniowego okresu zasiłkowego będą wliczane wszystkie poprzednie niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni

Sprawdź: Zasiłek na kwarantannie. ZUS wprowadza nowe zasady

Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Masowo wzrośnie liczba L4

Awantura o dodatki covidowe. Pielęgniarki bez pieniędzy, salowe i sanitariusze z jednorazową wypłatą

Niższy zasiłek chorobowy i zwolnienie lekarskie (L4) po nowemu

Już od 1 stycznia 2022 r. zmienią się zasady liczenia okresu zasiłkowego. Ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, będzie krótszy niż dotychczas.

Co się zmieni? - Do 182 dniowego okresu zasiłkowego będą wliczane wszystkie poprzednie niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Sprawdź: Zmiany w ZUS. Będzie 6 ZMIAN. Chorobowy, macierzyński, szpitalny po nowemu

Sprawdź: Zasiłek chorobowy na kwarantannie i izolacji. Kto i na co może liczyć?

L4 na cenzurowanym. Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS. Zasiłek chorobowy do zwrotu

Wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu

Zasiłek chorobowy. Tak jest obecnie:

Obecnie maksymalny okres zasiłkowy, tj. okres niezdolności do pracy, za który osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje zasiłek chorobowy, wynosi 182 dni. Jeśli przyczyną choroby jest gruźlica albo niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, wówczas okres zasiłkowy wynosi 270 dni.

Aktualnie do okresu zasiłkowego wliczane są poprzednie niezdolności do pracy, jeśli są następstwem tej samej choroby, a przerwa pomiędzy nimi nie przekroczyła 60 dni.

To oznacza, że jeśli pomiędzy okresami niezdolności do pracy występuje co najmniej jeden dzień przerwy, a niezdolność do pracy przed przerwą i po niej wynika z różnych chorób, to okres zasiłkowy liczony jest od nowa.

Zasiłek chorobowy i zwolnienie lekarskie. Tak będzie od 1 stycznia 2022 r.

Po zmianie przepisów nie będzie miało znaczenia czy choroba jest ta sama czy nie. Okres zasiłkowy będzie jeden i co do zasady będzie wynosił 182 dni.

Zasiłek chorobowy po 1 stycznia 2022 będzie mógł wynieść maksymalnie 182 dni.

Dziennik Gazeta Prawna podaje konkretny przykład jak wygląda to obecnie i jak będzie wyglądało po 1 stycznia 2022 r.

Sprawdź: Kod choroby na L4. Co widzi pracodawca na zwolnieniu lekarskim?

ZUS po 1 stycznia. Co się zmieni? Przykłady:

"Pani Anna w dniu 12 lipca 2021 r. dostała zwolnienie lekarskie na okres od dnia 12 lipca 2021 r. do dnia 29 lipca 2021 r. (18 dni) z powodu zapalenia oskrzeli. W dniu 5 sierpnia 2021 r. Pani Anna złamała nogę i otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od dnia 5 sierpnia 2021 r. do dnia 5 września 2021 r. (32 dni)" - czytamy w DGP.

"Przed zmianą: przerwa w okresie od dnia 30 lipca 2021 r. do dnia 4 sierpnia 2021 r. oraz różne niezdolności do pracy spowodowały, że okres zasiłkowy będzie liczony na nowo, co oznacza, że z tytułu złamania nogi Pani Anna może pobrać zasiłek przez okres 182 dni."- czytamy dalej.

"Po zmianach: przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy z powodu różnych chorób wynosi mniej niż 60 dni, zatem zostaną one zliczone do jednego okresu zasiłkowego, nie będzie miał znaczenia fakt, że są to różne choroby. Zatem, Pani Anna może pobierać jeszcze zasiłek przez 132 dni (182 dni – 32 dni – 18 dni)." - wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna.

Zasiłek chorobowy w ciąży. Co się zmieni? 

Jeżeli ubezpieczony bezpośrednio po zakończeniu jednej niezdolności do pracy, znów zachoruje na tę samą chorobę, wówczas okresy niezdolności do pracy podlegają zliczeniu. Na skutek nowelizacji regulacje w tym zakresie pozostaną niezmienne.

Zasada wliczania do tego samego okresu zasiłkowego wszystkich okresów poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy chorobami nie będzie przekraczać 60 dni, nie będzie miała zastosowania do niezdolności do pracy przypadających przed tą przerwą, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy jest spowodowana ciążą.

W sytuacji jednak, gdy pierwsza niezdolność do pracy będzie spowodowana ciążą, a kolejna choroba będzie wynikała z innej przyczyny, oba okresy zostaną zliczone do jednego okresu zasiłkowego, co znacząco skróci okres pobierania zasiłku. Aktualnie taka sytuacja spowodowałaby otworzenie nowego okresu zasiłkowego po przerwie.

Zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Jak zmiany tłumaczy ZUS?

Jak zmiany, które mają nastąpić po 1 stycznia tłumaczy ZUS? 

- Od nowego roku nie będzie miała znaczenia przyczyna niezdolności do pracy przed i po przerwie. Jednak do okresu zasiłkowego nie będą wliczane okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą wynoszącą do 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpi w trakcie ciąży - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze