Gerontolog: ten zawód ma przyszłość?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2014 16:59

Co piąty Europejczyk ma 60 lat lub więcej. W przyszłości coraz więcej osób starszych będzie potrzebowało pomocy, którą mogą im zapewnić gerontolodzy. Polskie uczelnie zaczynają już kształcić takich specjalistów.

Angelika Kargulewicz, dietetyczka zajmująca się seniorami od kilku lat.wyjaśnia, że gerontologiem może zostać osoba, która ukończyła co najmniej I stopień studiów. Powinna wykazywać się wiedzą z zakresu biologii, nauk społecznych takich jak psychologia, pedagogika czy socjologia, a także turystyki czy rekreacji - informuje Gazeta Wyborcza.

Gerontolog skupia się nie tylko na chorobach wieku starszego, ale analizuje również warunki życia seniorów. Stara się zorganizować czas wolny tak, aby osoby starsze mogły optymalnie funkcjonować w społeczeństwie. Dr hab. Anna Skrzek, profesor wrocławskiej AWF, dodaje, że gerontolog jest raczej doradcą niż lekarzem.

Polskie uczelnie zaczynają już proponować studia podyplomowe o takiej specjalności, przeznaczone głównie dla nauczycieli i pedagogów. Wśród nich znajdują się Pomorski Uniwersytet Medyczny oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna.

Studia o profilu zbliżonym do gerontologicznego istnieją również na Uniwersytecie Wrocławskim, Warszawskim czy na UMCS w Lublinie.

Więcej: http://wroclaw.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum