Genewa: stan wyjątkowy, brakuje miejsc w szpitalach dla chorych na Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 listopada 2020 20:07

W Genewie od poniedziałku zamknięte będą wszystkie restauracje, bary i sklepy niehandlujące towarami pierwszej potrzeby - ogłosiły w niedzielę (1 listopada) władze tego szwajcarskiego kantonu. Sytuacja epidemiczna w Szwajcarii się pogarsza, według lokalnych mediów brakuje miejsc w szpitalach.

Genewa: stan wyjątkowy, brakuje miejsc w szpitalach dla chorych na Covid-19
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Zamknięte będą też wszystkie kina, muzea, biblioteki i baseny, otwarte pozostaną szkoły i przedszkola. Na razie nie wprowadzono ograniczeń w przemieszczaniu się ludzi, ale władze zachęcają, by mieszkańcy opuszczali swoje domy tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Według regionalnego rządu tak surowe restrykcje są konieczne, ponieważ w kantonie w ostatnich dniach stwierdza się ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem dziennie, a szpitale nie radzą sobie z dużą liczbą chorych na Covid-19 - relacjonuje agencja AFP. Ograniczenia w półmilionowym kantonie Genewy będą więc surowsze niż te obowiązujące w całej Szwajcarii.

Szpitale w innych regionach kraju również osiągają granice swoich możliwości. Jak informuje w niedzielę "Neue Zuercher Zeitung am Sonntag" w położonym na południu kraju kantonie Valais po raz pierwszy nie można było przyjąć pacjentów na oddział intensywnej terapii.

W niedzielę szpital uniwersytecki w Genewie, największy w mieście, poinformował, że leczy 474 pacjentów chorych na Covid-19, z czego 56 z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii; dwa tygodnie temu było ich 78, w tym 13 na intensywnej terapii.

Według sobotniego zestawienia agencji Reutersa, w całej Szwajcarii i sąsiednim Liechtensteinie koronawirusem zakaziło się 154 251 osób (ponad 9 tys. z nich poprzedniego dnia), z których 2037 zmarło.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum