Gdynia: Hanna Nowakowska uhonorowana wyróżnieniem "Drzwi do wolności"

Autor: • Źródło: PAP30 września 2022 14:44

Prezes Zarządu Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska została w piątek uhonorowana nagrodą "Drzwi do wolności" przyznawaną w ramach Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Nagrodę wręczyła Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Gdynia: Hanna Nowakowska uhonorowana wyróżnieniem "Drzwi do wolności"
Gdynia: Hanna Nowakowska uhonorowana wyróżnieniem "Drzwi do wolności". Fot. Shutterstock

W piątek, podczas XIV Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, na prezentowanej tam wystawie "MAMO, JA NIE CHCĘ WOJNY!" organizowanej przez Archiwum Akt Nowych, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska wręczyła wyróżnienie "Drzwi do wolności" prezes Zarządu Fundacji Cultura Memoriae Hannie Nowakowskiej.

Fundacja Cultura Memoriae działa na rzecz promocji i ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego oraz tożsamości narodowej, a także upowszechniania wiedzy historycznej. Wyróżniona jest też przewodniczącą klubu byłych więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück, działającego w strukturze Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Babcia Nowakowskiej - Władysława Buszkowska (nr obozowy 63393) oraz mama - Janina Ciszewska (nr obozowy 63392) zostały wypędzone razem z 12 tysiącami innych kobiet i dzieci z powstańczej Warszawy i deportowane do Ravensbrück. Hanna Nowakowska jest więc przedstawicielką drugiego pokolenia polskich ofiar KL Ravensbrück.

"Drzwi do Wolności" to wyróżnienie przyznawane za odwagę oraz poświęcenie bohaterom wspierającym działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego jak również osobom, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska nawiązując do wystawy, gdzie odbywała się uroczystość, podkreśliła, że okrucieństwo wojny pokazane oczami dziecka jest ciągle takie samo. "Mijają czasy, wkraczamy w kolejne etapy cywilizacyjne, a ciągle wojna i okrucieństwo widziane oczami dziecka wzbudza przerażenie. Pewnie wszyscy pamiętamy małego ukraińskiego chłopca Marka Gonczaruka, który razem z mamą uciekał z Kijowa. Wzruszająca scena, gdzie chłopiec mówi, jak uciekali, jak będą kilka dni uciekali razem z mamą (…) i powiedział o swoim ojcu: +Tata tam został. Pożegnałem się tatą. Tata będzie wszystko sprzedawał, żeby pomóc naszym bohaterom+" - mówiła w Gdyni Przyłębska i dodała, że już mały chłopiec wiedział, że ci którzy są po stronie dobra są bohaterami.

Przyłębska podkreśliła też, że bardzo się cieszy, że wręczyła nagrodę właśnie Hannie Nowakowskiej. "Pięknie, że całe swoje życie poświęciła pamięci. Pamięci nie tylko swojej rodzinie, ale pamięci o wszystkich więźniarkach z Ravensbrück, które tam trafiły i były wykorzystywane do pracy przymusowej. O pracy przymusowej nie mówimy teraz w kontekście reparacji wojennych. To jest jeden z elementów związanych z naszą historią wojny" - tłumaczyła Przyłębska.

Polsko-ukraiński projekt "MAMO, JA NIE CHCĘ WOJNY!" prezentuje historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946 znajdujących się w zasobie Archiwum Akt Nowych, będące zapisem przeżyć z czasów II wojny światowej oraz rysunki dzieci ukraińskich związane z obecną wojną na Ukrainie. Projekt realizowany jest dzięki współpracy specjalistów z Archiwum Akt Nowych, Uniwersytetu Warszawskiego, Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wystawa jest prezentowana na całym świecie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum